Uprchlickou Džungli musí vyklidit. Soud rozhodl o osudu části „města migrantů“

Autor: simao, ČTK - 
25. února 2016
17:35

Z provizorního uprchlického tábora „Džungle“ u francouzského Calais se stalo uprchlické město. Jeho rozrůstání však Francouzi sledovali s obavami a problém skončil až u soudu. Ten ve čtvrtek rozhodl, že část Džungle musí být vyklizena. Najedou do tábora opět buldozery?

Správní soud ve francouzském Lille dnes vyslovil souhlas se záměrem úřadů částečně vyklidit nouzovou migrantskou kolonii zvanou Džungle u francouzského přímořského města Calais. Informovala o tom francouzská média s odvoláním na prefekturu departementu Pas-de-Calais.

Vystěhování stovek migrantů z jejich nouzových přístřešků a stanů se snažilo zabránit několik humanitárních organizací, které se proto obrátily na soud.

Úřady chtějí vyklidit hustě zalidněnou jižní část Džungle, kde žijí tisícovky lidí, kteří doufají, že se jim podaří dostat se ilegálně do Británie. Očekávaná evakuace se týká podle oficiálních údajů 800 až 1000 osob.

Podle soudu úřady nemohou jižní část kolonie srovnat se zemí úplně. Zůstat musí společné prostory jako školy nebo modlitebny. Úřady původně nařídily vyklizení prostoru do úterního večera tento týden, ale bylo třeba počkat na soudní rozhodnutí. Soud vynesení verdiktu v citlivé záležitosti v úterý odložil.

Úřady chtějí migranty přestěhovat do nového kontejnerového tábora nebo do přijímacích center v jiných regionech. Humanitární organizace se však domnívají, že pro tyto lidi nejsou zajištěny dostatečné ubytovací kapacity.

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už dále nechtějí akceptovat.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud