V Bulharsku umrzli dva lidé, nejspíš šlo o běžence

Autor: ČTK, sou - 
28. 1. 2016
20:53

Těla dvou lidí, podle všeho migrantů, byla objevena zmrzlá na severozápadě Bulharska u hranic se Srbskem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na Rolanda Weila, představitele Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Bulharsku.

„Všechno, co víme, je, že tito dva lidé byli nalezeni mrtví, zjevně umrzlí, v (příhraniční) hornaté oblasti, kde je velké množství migrantů, kteří přecházejí z Bulharska do Srbska a pak míří na sever Evropy,“ sdělil Weil. „Předpokládáme, že oba patřili k některé z takových skupin,“ dodal. 

Představitel UNHCR upřesnil, že těla byla objevena postupně už 20. a 23. ledna. Poznamenal přitom, že informaci o tomto nálezu předala UNHCR bulharská pohraniční služba. 

Bulharsko zasáhla v minulém týdnu studená vlna se silnými mrazy. Teploty leckde klesly až k minus 20 stupňům Celsia. 

Ministerstvo vnitra v Sofii sdělilo, že tuto informaci zatím není schopno potvrdit a prověřuje ji. 

UNHCR si podle Weila přeje, aby bulharské úřady zjistily, kdo zesnulí byli, a aby zajistily, že o ostatní migranty, kteří přecházejí bulharsko-srbské hranice, „bude postaráno lidsky, jak jen to bude možné“. „Víme, že je to velmi těžké, zejména v zimě. Nebezpečí jsou větší pro lidi, kteří se snaží přejít hranice,“ poznamenal Weil. 

V Bulharsku bylo loni zaregistrováno na 30 tisíc migrantů pocházejících převážně ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Drtivá většina z nich pokračovala z Bulharska ilegálně dál do bohatších západních zemí Evropské unie.

Do Evropy i během zimy proudí tisíce uprchlíků:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa