„Ich bin Nao.“ Malé uprchlíky bude německy učit robot

Autor: zst - 
26. 12. 2015
06:41

Umělá inteligence by měla Němcům pomoci zvládnout statisíce nově příchozích uprchlíků, kteří neumí jejich národní jazyk. Ten je základním předpokladem pro integraci, bez něj cizinci nezískají práci a děti nemohou nastoupit do škol. A právě na malé migranty chtějí naši západní sousedé vyzkoušet novinku - robota Nao. Informoval o tom deník Deutsche Welle.

Jak zvládnout statisíce lidí, kteří přišli do Německa – to je otázka, která trápí téměř celé Německo. Vědci z Univerzity v Bielefeldu chtějí na výuku němčiny u čtyř- až pětiletých dětí využít umělou inteligenci.

Za pomoci programovatelného robota Nao, sportovních kamer a mikrofonů chtějí vědci zprostředkovat jazykové základy malým dětem. "Naučit individuálně děti druhý jazyk je něco, s čím si školky neporadí. V takových momentech by mohli roboti pomoci," myslí si Stefan Kopp, expert na umělou inteligenci z Bielefeldu.

Roztomilý robot Nao, zkonstruovaný do podoby dítěte, by byl doplněn tabletem, na kterém by se zobrazovaly například ilustrace.

Projekt by se měl rozběhnout do tří let

Vědci odhadují ještě tři roky testování, pak by mohli roboty zapojit do vyučování notoricky těžkého jazyka. První roboti by se ale mohli objevit ve školkách už za rok a půl.

Roboty Nao vyvíjeli Francouzi už od roku 2004. Od roku 2012 je používají ve Velké Británii k výuce autistických dětí, některé s nimi dokážou lépe komunikovat než s lidmi. V budoucnosti by mohli sloužit také jako asistenti starších lidí. Koncem roku 2014 bylo ke vzdělávání a dalšímu výzkumu používáno více než 5 tisíc Nao robotů ve více než 70 zemích světa.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa