„Všichni jsme imigranti.“ Americká ambasáda krotí české protiuprchlické vášně

23. 11. 2015
15:39

Americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro kritizoval prezidenta Miloše Zemana letos na jaře kvůli cestě do Moskvy. Prezident mu následně vzkázal, že má u něj velvyslanec dveře zavřené. Teď Schapirovi podřízení natočili video, ve kterém se snaží krotit uprchlické vášně. Znovu se tak nepřímo trefují do Pražského hradu.

Napjaté vztahy americké ambasády a hlavy státu se zřejmě hned tak nezlepší. Zatímco prezident otevřeně přiznává obavy z migrační vlny a během výročí sametové revoluce po jeho boku dokonce vystupují extrémní antiislamisté, na velvyslanectví USA mají pro imigranty náruč „sluníčkově“ otevřenou.

„Lidé se jich bojí, protože je vnímají jako součást anonymní skupiny, místo aby je viděli jako jednotlivce,“ vzkazuje ve videu Beth. „Ty stereotypy, o kterých slyšíme, myslím, že vznikají především z nedostatku vlastních zkušeností. Neměli jste možnost toho imigranta poznat, jít společně na jídlo nebo na pivo,“ je přesvědčen Ray. Podle jejich slov jsou i oni sami imigranti, protože jejich předci přišli do Ameriky z jiných zemí, případně protože se přestěhovali za prací do Česka.

Podívejte se, jaké video zaměstnanci ambasády natočili:„Naše Amerika. Naše příběhy,“ napsal k tomu na svém Twitteru Andrew Schapiro. Prezident USA Barack Obama na něj tak může být na dálku hrdý, právě on se snaží totiž v Kongresu přesvědčit republikány, aby neblokovali zákon o přijetí 10 tisíc Syřanů během příštího roku.

Pokud měl ale Schapiro do této chvíle dveře na Pražský hrad zavřené, prezident Zeman teď možná otočí klíčem a zahodí ho s radostí do Vltavy.

1080p 720p 360p
Další videa