Uprchlická megapole. Sobotka letí do tábora, kde mají i vlastní cestovku

Autor: Václav Lang - 
23. října 2015
19:15

Je světovou raritou. Uprchlický tábor Za’tarí v Jordánsku vyrostl před třemi lety v poušti u hranic se Sýrií a dnes v něm žije na 80 tisíc uprchlíků. Mají tam své školy, nemocnice, obchody, kavárny, ale i cestovní agenturu. Na jeho provoz přispívá také Česká republika a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o víkendu osobně zkontroluje, jak byl využit letošní 45milionový dar.

Připomíná spíš svébytné město než uprchlický tábor. Být Za’tarí skutečně městem v pravém slova smyslu, zařadilo by se v Jordánsku podle velikosti na čtvrté místo. Takhle mu patří prvenství mezi uprchlickými tábory na Středním východě, v celosvětovém měřítku jde podle některých zdrojů o třetí největší tábor pro běžence vůbec.

Uprchlický tábor Za’tarí v Jordánsku Uprchlický tábor Za’tarí v Jordánsku | Reuters/Muhammad Hamed

Na dvou tisících hektarech tam žije 80 tisíc lidí, což je jen o něco víc než v našem Havířově. Na rozdíl od moravskoslezské metropole ale tamní obyvatelé pocházejí výhradně z cizí země, totiž ze Sýrie. Odtud je v roce 2012 vyhnala občanská válka. Jordánci tehdy prchajícím Syřanům postavili za devět dní tábor pro stovku rodin.

Kavárny, rozvoz pizzy i cestovka

Když tábor letos v červenci oslavil své třetí narozeniny, nešlo už o provizorní stanové sídlo pro pár stovek lidí, ale o svébytné centrum s montovanými přístřešky, elektřinou, kanalizací, tisícovkami obyvatel a nezbytnostmi jako jsou školy nebo nemocnice.

Tábor Za’tarí s 80 tisíci obyvateli připomíná spíš svébytné město. Tábor Za’tarí s 80 tisíci obyvateli připomíná spíš svébytné město. | ČTK/AP/Mohammad Hannon

A tím výčet dostupných služeb nekončí. Britský The Telegraph přinesl v létě reportáž, v níž popisuje, že v táboře čile prosperují kavárny, restaurace nebo rozvoz pizzy a je v něm dokonce i cestovní agentura. Obchody se soustřeďují v uličce, která nese jméno Champs-Élysées podle nejslavnějšího pařížského bulváru. K dostání jsou tam třeba svatební šaty.

Celkem je prý v oblasti 2,5 tisíce obchodů a 60 procent tamních obyvatel má vlastní příjem.

Jen třetina dětí v táboře Za’tarí chodí do školy. Jen třetina dětí v táboře Za’tarí chodí do školy. | ČTK/AP/Mohammad Hannon

Sexuální násilí

Přes to všechno se nejedná o idylické místo, jak se může z výše uvedeného zdát. The Telegraph popsal, že je v táboře stále vysoký počet znásilnění a útoků se sexuálním podtextem. Dívky se zase musejí vdávat velmi mladé, aby si rodiny svatbou zajistily peníze.

Děti v uprchlickém táboře Za’tarí v Jordánsku Děti v uprchlickém táboře Za’tarí v Jordánsku | Reuters/Muhammad Hamed

Problém spočívá také v neorganizovaném rozrůstání tábora. Čím víc se neplánovaně zvětšuje, o to hůř se spravuje, služby jsou nerovnoměrně rozděleny do jednotlivých částí a lidé mají problém na ně dosáhnout. Například jen tři okresy z 12 mají na svém území školy. Asi třetina dětí školní docházku neplní. Není divu, že většina lidí v táboře Za’tarí nadále doufá v návrat do vlasti.

Češi poslali letos 45 milionů

Na provoz tábora uprostřed jordánské pouště významně přispívá také Česká republika. Letos například poslala na rozvoj infrastruktury uprchlického městečka dar ve výši 45 milionů korun. V minulosti tam opakovaně posílala obytné kontejnery, dětské oblečení nebo obuv a podpořila výstavbu dětského hřiště.

V minulosti tábor navštívil například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). V minulosti tábor navštívil například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). | ČTK/Aleš Zápotocký

O víkendu tam v rámci státní návštěvy dorazí na kontrolu premiér Bohuslav Sobotka. „Česká republika poskytla významné prostředky jak na humanitární pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku, tak na provoz tohoto tábora. Přímo na místě se chci přesvědčit, jak byly peníze využity, a zároveň vidět podmínky v jednom z největších uprchlických táborů,“ uvedl premiér před cestou.

Nutno podotknout, že před Sobotkou tábor hostil i jiné velké osobnosti, například britského prince Charlese nebo americkou herečku Angelinu Jolie.