Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Orbán tepe Brusel: Nikdo vám nedal právo zaplavit Evropu běženci

Autor: ČTK, mb - 
22. října 2015
19:55

Evropští představitelé nemají žádný mandát k tomu, aby bez žádné či téměř žádné kontroly vpustili stovky tisíc běženců do Evropy. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán (52). Orbán chce, aby evropští lídři zapojili do diskuse o budoucnosti kontinentu voliče, jinak budou muset čelit politické krizi a ohrozí demokratické zřízení.

„Destabilizuje to evropské demokracie,“ řekl Orbán. „Musíme zahájit skutečnou debatu o budoucnosti kontinentu, musíme mluvit bez náhubku v podobě politické korektnosti, na rovinu a bez přetvářky,“ dodal s tím, že je třeba vyslyšet názory lidí. „Pokud to nedokážeme, tak k uprchlické krizi přibude ještě krize politická,“ uvedl.

EU potřebuje Srbsko, tvrdí maďarský premiér

Orbán maďarské státní televizi také řekl, že současnou uprchlickou krizi nebude možné zastavit bez Srbska. „Migrační krize ukázala, že pokud se budeme chtít před takovým fenoménem bránit, Srbsku by mělo být umožněno přiblížit se k Evropské unii a integrovat se do ní,“ řekl maďarský premiér. Dodal, že Srbsko se v balkánském regionu předvedlo jako nejstabilnější země, zatímco sousední státy postihl v různé míře zmatek.

Orbán rovněž obhajoval pohraniční plot, který Maďarsko vybudovalo na pomezí se Srbskem a Chorvatskem. Zdůraznil, že cílem bylo zastavit proud běženců mířících do Evropy, ne jejich trasu přesměrovat.

Připomněl také, že Budapešť vyzývala své balkánské sousedy, aby i oni pomohli postup běženců zastavit. Maďarsko bylo až do uzavření svých hranic pro běžence jednou z hlavních tranzitních zemí na jejich cestě do severní Evropy. Po dobudování plotu Budapešť hlásí pouze ojedinělé pokusy migrantů Maďarskem projít.