V Drážďanech demonstrují tisíce lidí kvůli uprchlíkům. Přijely také stovky Čechů

Autor: ČTK, mts - 
19. 10. 2015
20:12

V Drážďanech se v pondělí vydaly tisíce lidí protestovat proti německému protiimigrantskému hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Pegida tentokrát akci svolala při příležitosti prvního výročí svého vzniku a podle agentury DPA se před drážďanskou operu dostavilo 15 až 20 tisíc stoupenců hnutí. Počet odpůrců Pegidy se odhaduje na 15 až 19 tisíc. Došlo i k řadě potyček, jeden člověk má vážná zranění.

Z různých směrů proudily hvězdicovitě čtyři průvody odpůrců Pegidy do historického centra saské metropole. V jednom z pochodů, který vyšel od Technické univerzity, se podle organizátorů sešlo více než pět tisíc lidí.

Na Divadelním náměstí před Semperovou operou se mezitím sešly tisíce příznivců hnutí Pegida i zvědavci.

Podle TV Nova dorazily do Drážďan také stovky Čechů. Mezi stoupenci hnutí prý byli i poslanci za hnutí Úsvit. Německý deník Bild uvedl, že kromě politiků z Polska, Itálie, Británie a Nizozemska promluvil na pódiu po spoluzakladateli Pegidy Lutzi Bachmannovi také „pravicový populista“ z Česka.

Saská policie je v ulicích ve velkém počtu, ujistil saský ministr vnitra Markus Ulbig. „Máme nasazeno více než tisíc policistů a máme tu pomoc ze šesti spolkových zemí a od spolkové policie,“ sdělil Ulbig. Úřady počítají s tím, že demonstrace a protidemonstrací se dohromady zúčastní kolem 20 tisíc lidí.

Video Hitler a uprchlíci: V Drážďanech se bouřili »náckové« proti »sluníčkářům« - František Netušil, Blesk.cz
480p 360p 240p

Příznivce Pegidy napadli, musel do nemocnice

Agentura DPA napsala, že mezi oběma tábory došlo k potyčkám, při nichž létaly i dělbuchy. Policii se daří tábory držet odděleně. Strážci pořádku prý použili pepřový sprej proti odpůrcům Pegidy, kteří je napadali. Jeden člověk musel být převezen do nemocnice s vážným zraněním a podle listu Sächsischen Zeitung jde o příznivce Pegidy, který byl prý napaden železnou tyčí cestou na shromáždění. Jiné zdroje tvrdí, že dostal rány pěstmi.

Ruská televize Russija Today na svém webu informovala, že stoupenci Pegidy zaútočili na jejího kameramana Joseho Sequeiru, který chtěl natáčet jejich shromáždění. Údajně ho bili i poté, co ho srazili na zem, a rozbili mu kameru. Zachránili ho až policisté, kteří muže dostali pryč. Žádná zranění reportér zřejmě neutrpěl.

Saská zemská vláda vyzvala všechny účastníky demonstrací ke klidu. Do protestů proti Pegidě se zapojilo také několik politiků. Šéfka německých Zelených Simone Peterová na centrálním náměstí Altmarkt vybídla k tomu, aby Němci uprchlíky v Německu vnímali jako obohacení. „Chceme Německo otevřené světu,“ vyzvala.

Drážďanská opera přivítala stoupence Pegidy projekcí nesouhlasných sloganů na velkoplošné obrazovce. „Nejsme jevištěm pro xenofobii“ a „Nejsme kulisou pro netoleranci“, stálo střídavě na světelné ploše.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud