Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Na pomoc uprchlíkům chybí 225 milionů eur. Kolik přispěje Česko?

Autor: sou, ČTK - 
14. října 2015
18:28

Česká republika na čtvrtečním summitu Evropské unie pravděpodobně zveřejní částku, kterou přispěje do svěřeneckého fondu EU na pomoc syrským uprchlíkům na Blízkém východě. Po středečním jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní částku neuvedl. Česko už nyní samo financuje řadu různých programů.

„To spektrum aktivit, na které přispívá Česká republika, je poměrně rozsáhlé,“ uvedl Sobotka. „Je potřeba je sčítat všechny dohromady," dodal. Už nyní Česko například financuje podporu uprchlických táborů v Jordánsku.

Ve čtvrtek by premiér měl mít k dispozici analýzu humanitárních aktivit vytvořenou ministerstvem zahraničí, na jejímž základě bude jasné, kolik Česko do svěřeneckého fondu přispěje. Podle Sobotky ale Česká republika už splnila další zářijový závazek, a to zdvojnásobit pomoc Světovému potravinovému programu (WFO).

Do fondu na pomoc uprchlíkům ze Sýrie v Turecku, Libanonu a Jordánsku by měly členské země EU podle závěrů mimořádného summitu EU v září přispět 500 milionů eur (13,5 miliardy Kč), a dorovnat tak stejnou sumu poskytnutou Evropskou komisí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že ve svěřeneckém fondu na pomoc Sýrii chybí ze strany členských zemí ještě 225 milionů eur. Dodal, že očekává další konkrétní závazky od zástupců členských zemí při čtvrtečním summitu.

Články odjinud