Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 10°C

Česko se chystá na příval uprchlíků: Cvičně obnovuje hraniční kontroly

Autor: ČTK, zst - 
30. září 2015
12:43

Policie ve spolupráci s armádou obnovila na několik hodin hraniční kontroly na přechodech do Rakouska. Jde o společné cvičení, které má simulovat ochranu hranic proti migrační vlně. Řidiči tak musí počítat se zdržením. Policisté a vojáci mimo jiné pátrají po nelegálních migrantech a pašerácích.

Policisté a vojáci zahájili v 06:45 společné cvičení zaměřené na obnovení kontrol na státní hranici s Rakouskem. Do akce se zapojí 500 policistů a 300 vojáků. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého by provoz neměl být výrazněji omezen.

Úkolem cvičení je vyzkoušet ochranu hranice v případě zesílení migrační vlny. Scénář cvičení počítá s tím, že se změní hlavní migrační trasa, která nově povede přes české území. Policisté a vojáci si přímo na hraničních přechodech chtějí vyzkoušet, zda jsou na případné znovuzavedení kontrol připraveni.

„Cvičení má jediný cíl, a to nasimulovat stav, kdy vláda rozhodla o znovuzavedení kontrol na státních hranicích,“ řekl Tuhý. Podle něj se tak nebude cvičit úplné uzavření hranic či stav, kdy by se na území Česka dostalo velké množství uprchlíků.

Hlídky obsadí všech 20 přechodů i „zelenou“ hranici

Policisté a vojáci se rozmístí na čtyřech stanovištích poblíž hranic, kde se dozvědí instrukce, jak se mají při zavedení kontrol chovat. Pak se teprve přesunou přímo na hraniční přechody. Podle Tuhého se nebudou hranice uzavírat a neměla by být ohrožena plynulost provozu. Lidé spíš cvičení poznají podle toho, že se kolem hranic pohybuje větší množství policistů a vojáků.

Rozhodně to neomezí provoz hraničních přechodů,“ uvedl Tuhý. I tak by řidiči měli počítat s možným zdržením, například v Jihočeském kraji policisté budou kontrolovat řidiče namátkově.

Délka cvičení podle Tuhého bude záviset na tom, jak rychle se budou policisté s vojáky přesouvat na hranice. „Chceme cvičení končit v momentě, kdy budeme vědět, že jsou všichni na svých místech, že nám funguje spojení a že máme zhodnocená rizika,“ doplnil Tuhý.

Kromě toho, jak rychle se policisté s vojáky dostanou na hraniční přechody, si ozbrojené sbory chtějí vyzkoušet také vzájemnou komunikaci. „Sladíme činnost, tak abychom si ujasnili a našli věci, které se ještě musí doladit, protože cvičení je od toho, aby v případě ostrého zásahu všechno klaplo na sto procent,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Petr Mikulenka. Celé cvičení řídí štáb z policejního prezidia v Praze.

Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů. Podle Tuhého by se policisté s vojáky měli během dne rozmístit na všechny přechody, cvičení se zaměří i na zelenou hranici. „Pokrýváme všechny přechody na česko-rakouské hranici a budeme se snažit zabezpečit i zelenou hranici,“ řekl Tuhý.

Častější kontroly zachytily už 3000 nelegálních běženců

Česká policie od poloviny června kvůli migrační krizi zvýšila kontroly. Od té doby bylo zadrženo více než 3000 běženců, kteří přes české území procházeli nelegálně. V poslední době však počet běženců klesá. Například v prvním zářijovém týdnu policie odhalila přes 500 běženců, za poslední týden jich bylo 137.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové cestují běženci v posledních týdnech v menších skupinách, zejména v noci a za pomoci převaděče. „Ve vlacích je jich teď málo, nyní jsou v autech a v dálkových autobusech,“ uvedla Rendlová.

Podle Tuhého se cvičení dělá hlavně pro případ, že by se nynější situace změnila. „Ze dne na den se změnila situace například v Chorvatsku, kam se během čtyřiadvaceti hodin dostalo až 12 000 uprchlíků,“ řekl Tuhý. Policie podle něj nechce nic podcenit.

Za prvních osm měsíců letoška vzrostla migrace v Česku o více než 109 procent. Od ledna do srpna 2015 bylo na českém území zjištěno 6092 cizinců, což je o 3214 případů více než za shodné období loňského roku.

Další videa