Hrozí Česku nákaza? Šéf zdravotnictví řeší infekce, které migranti mohou přinést

Ještě začátkem září uklidňoval hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta, že Česko není aktuálně ohroženo šířením infekcí v souvislosti s migrací. Pouhé tři týdny poté ale oznamuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), že Česko pracuje na ochraně. A to po jednání ministrů zdravotnictví EU v Lucemburku.
Ministr zdravotnictví nařídil, aby v Česku začal působit speciální tým, který dá pozor na infekce, které by k nám mohli přinést migranti.
V souvislosti s migrací v Evropě jsem nařídil vytvořit speciální tým expertů pro ochranu obyvatel před rizikem přenosu infekčních chorob.
— Svatopluk Němeček (@NemecekSva) 25. Září 2015
Čeho se bojí evropští ministři zdravotnictví?
K tomuto kroku ministra vedla schůzka s jeho kolegy v Lucemburku. „Po jednání s ministry zdravotnictví členských států Evropské unie v Lucemburku, kde rezonovalo především téma uprchlické krize a s ním spojeného rizika šíření závažných nakažlivých chorob, jsem rozhodl o okamžitém sestavení speciálního týmu pro ochranu obyvatelstva naší země proti přenosu infekčních nemocí. V tuto chvíli je naší prioritou prevence. V týmu budou experti na infekční nemoci, bezpečnostní otázky i na problematiku migrace,“ vysvětlil své rozhodnutí Svatopluk Němeček.
„Občanům České republiky aktuálně nehrozí žádné zdravotní nebezpečí a naším jednoznačným cílem je, abychom tento stav zachovali! Cestou je právě včasná prevence. Jsme si vědomi všech popsaných rizik a na potřebných opatřeních budeme samozřejmě intenzivně spolupracovat s ministerstvem vnitra, v jehož správě jsou zařízení dočasného pobytu uprchlíků,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.
Obavy z tuberkulózy
Ministerstvo zdravotnictví se obává zejména tuberkulózy. „Mezi infekčními chorobami z oblastí, odkud migranti přicházejí, se jako primární riziko u uprchlíků jeví tuberkulóza. Migranti mohou být i přenašeči infekcí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako například meningokoková meningitida. Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních,“ řekl ministr.
Na to, že imigranti mohou v Evropě představovat vážné zdravotní riziko, co se týká možného šíření infekčních nemocí, upozorňoval nedávno například Miloslav Pouzar z Univerzity Pardubice, který se odvolává na odborné studie, podle nichž se tuberkulóza mezi imigranty vyskytuje 27x častěji než u místních obyvatel.
Hlavní hygienik Vladimír Valenta obdobná tvrzení ještě před třemi týdny odmítal, od uprchlíků prý Čechům zdravotní neduhy aktuálně nehrozí. „V souvislosti s uprchlickou krizí v tuto chvíli občanům na území České republiky nehrozí žádné zdravotní nebezpečí spojené s exotickými nemocemi. Po kontrole hlášení ze všech zdravotnických zařízení v ČR o výskytu infekčních nemocí lze konstatovat, že epidemiologická situace je momentálně naprosto stabilní,“ uvedl Valenta 4. září.