Německá novinka. Speciální tým odhalí na Facebooku zlost vůči uprchlíkům

Němci se rozhodli řešit nenávist vůči uprchlíkům. (Ilustrační foto)
Autor: mts - 
16. září 2015
09:15

Lidem už dochází trpělivost s nenávistnými komentáři vůči běžencům na Facebooku. Především v německojazyčných zemích proto začínají stále více „udávat“. Kvůli svým názorům teď přišel o práci automechanika Rakušan Martin Federer (17) nebo Benjamin S. z Berlína, který pracoval jako roznašeč balíků. V Německu navíc plánují vytvořit instituci, která se bude věnovat přímo rasismu na síti.

Martin navrhoval použít na malou syrskou dívku plamenomet, Benjamin pro změnu slavil, když se utopil dvouletý syrský chlapec Ajlan. Nyní přišli o práci i řadu přátel.

Jak upozornila MF DNES, řada lidí v německy mluvících zemích začala o autorech nenávistných komentářů shromažďovat informace, které pak sdílí na Facebooku nebo i předává policii.

„Bojuji za to, aby se Facebook stal lidským místem,“ řekl deníku Süddeutsche Zeitung Němec David, který právě automechanika Martina „udal“ policii. Odmítá, že by ničil život pomýleným mladíkům za jejich jednorázový úlet. Zaměstnavatele i úřady informuje jen tehdy, pokud se nenávistné komentáře opakují.

David se navíc v pondělí účastnil setkání německého ministra spravedlnosti Heika Maase se zástupcem Facebooku pro Evropu Richardem Allanem. Domluvili se, že vznikne skupina, kterou budou tvořit zástupci státu, sociálních sítí a neziskových organizací. Mají vymyslet, jak nenávistným komentářům zabraňovat okamžitě přímo na Facebooku.

Pokud se jim to nepovede, Berlín uvolní „signifikantní částku“ na vznik instituce, která se bude zabývat vyloženě rasismem na sociálních sítích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud