Arabové „pomůžou“ s uprchlickou krizí: V Německu chtějí postavit 200 mešit

Autor: mb - 
14. září 2015
06:30

Arabové „jdou do sebe“. Na utrpení uprchlíků už se nemůžou dál dívat, a proto nyní nabízí Saúdská Arábie Evropě „pomocnou ruku“. V Německu by pro běžence rádi postavili 200 mešit. Zprávu o „arabské pomoci“ přinesla německá média s odvoláním na libanonský deník Al Diyar.

Jen za minulý víkend dorazilo do Německa 20 tisíc běženců, přijeli ve vlacích z Maďarska. A libanonský deník Al Diyar tvrdí, že Saúdská Arábie chce také přispět k řešení uprchlické krize. Německo se může „těšit“ na 200 nových mešit pro imigranty.

Pokrytecká pomoc?

Bohaté státy Perského zálivu čelí v poslední době zvýšené kritice kvůli tomu, že ačkoliv sdílejí s uprchlíky ze Sýrie a Libye stejnou řeč, víru a pojí je etnické a kulturní vazby, uprchlíky nepřijímají. „Tyto země musí udělat více než jen finančně přispívat humanitárním organizacím. Nečinnost států Perského zálivu je ostudná,“ nechal se nedávno slyšet Nadim Houry, ředitel programu pomoci pro Blízký východ z organizace Human Rights Watch. Pokud tedy německá média referovala o chystané „pomoci“ správně, Němci se můžou brzy těšit na „podporu“ z Blízkého východu.

Může za to Evropa

Evropa nese vinu za současný příliv uprchlíků ze Sýrie na starý kontinent a měla by za něj převzít plnou zodpovědnost. Uvedl to dnes ministr informací vlády syrského prezidenta Bašára Asada (50) Umrán Zuabí. Evropské země, které do Sýrie „poslaly teroristy“ a „uvalily na syrský lid hospodářské sankce“, musejí převzít podle Zuabího plnou zodpovědnost za svou protisyrskou politiku, jejímž důsledkem je prý právě současná migrační vlna.

Největší uprchlická krize

Evropou zmítá největší uprchlická krize od dob 2. světové války, jen Německo samotné očekává tento rok více než 800 tisíc žadatelů o azyl. Kvůli náporu uprchlíků na některé členské země navrhuje EU běžence rozdělit mezi všechny státy EU. Navíc by se nejednalo o výjimečné opatření, ale „trvalý mechanismus“. Kvóty ovšem důrazně odmítla Česká republika spolu se Slovenskem, Maďarskem a dalšími státy bývalého východního bloku.