Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Symbol naděje na nádraží přeplněném uprchlíky: Narodily se dvě holčičky

Autor: lm - 
3. září 2015
09:39

Tisíce zoufalých uprchlíků se tísní na nádraží v Budapešti a doufají, že se jim podaří podniknout cestu na Západ za lepším životem. Některým ale v krušných chvílích svitla alespoň malinká naděje. Dvě imigrantky zde přivedly na svět své potomky.

Budapešťské Východní nádraží (Keleti) je v obležení uprchlíků. Utábořily se tu až tři tisíce migrantů. Běženci doufají, že jim policisté dovolí nasednout na vlak, který je odveze do Rakouska a Německa. Na místě panuje napětí a nervozita. Rozčílení migranti protestují proti nelidským podmínkám, ve kterých tu musejí přebývat. V bezvýchodné situaci ale některým přece jen svitla trocha naděje.

V podchodu u nádraží se jednomu z uprchlických párů narodila zdravá holčička. Rodiče ji pojmenovali Sadan, což v překladu znamená "úkryt". Několikadenní holčička tiše spinká zabalená v dečkách, zatímco její rodiče se snaží dostat se do jednoho z vlaků, který míří směrem na Západ.

Jen pár metrů od ní, v hlavním terminálu, se ve středu narodila další holčička. Matka ji pojmenovala Shems, což znamená "naděje". "Byl to opravdu nádherný moment, ale lámalo mi srdce, že se to stalo na tak hrozivém místě," popsal dobrovolník, který pomohl holčičku odrodit. Matce s novorozenou dcerkou naštěstí povolili nasednout do vlaku. Obě tak jsou konečně na cestě za lepším životem ve vysněném Německu.