Boj s uprchlíky: Bulhaři posílají obrněnce, Babiš chce Schengen uzavřít

Autor: ČTK, mb - 
25. srpna 2015
15:46

Bulhaři se rozhodli k ráznému kroku v boji s uprchlickou krizí. Ministerstvo obrany vyslalo na hranici s Makedonií obrněné vozy poté, co se makedonská policie na hranicích tvrdě střetla s tisíci běženci. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) chce dokonce uzavřít schengenský prostor a bránit ho s pomocí NATO.

Bulharské ministerstvo obrany oznámilo, že vyslalo na hranice s Makedonií obrněné vozy, aby pomohly pohraniční stráži zvládnout případný příliv uprchlíků. „Momentálně jde o preventivní posílení ostrahy hranic“ vysvětlil v rozhlase Nikolaj Karaivanov z ministerstva obrany. Zatím jde o 25 vojáků s obrněnými vozy pro čtyři přechody, ale „jejich počet se v případě zhoršení situace může zvýšit“, dodal.

Sofia sice odhaduje riziko přílivu uprchlíků jako relativně nízké, ale nic neponechává náhodě. Bulharsko totiž dodržuje procedury ohledně utečenců, na rozdíl od Řecka, Makedonie a Srbska, uvedla v úterý v televizi ministryně vnitra Rumjana Bačvarovová.

Od začátku roku bylo v Bulharsku zadrženo 15 000 migrantů, zejména Syřanů, kteří se do země dostali z Turecka. Zadržení migranti jsou umisťováni na několik měsíců do utečeneckých táborů, než získají postavení, které jim v nejlepším případě umožní cestovat po Evropské unii, aniž by se zde směli usadit. Bulharsko už ohradilo třicetikilometrový úsek hranic s Tureckem a zvažuje prodloužení. Hranici střeží také tisícovka policistů.

Radikální Babiš

S radikálním receptem přišel ovšem Andrej Babiš: „Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc.“

Vnější hranice schengenského prostoru je podle Babiše třeba okamžitě uzavřít a toto území většiny evropských států bránit před přílivem uprchlíků. Zapojit by se podle něj mělo NATO. 

Další videa
Články odjinud