Džihádista se mezi uprchlíky může dostat do Česka, míní expert. Ale mírní paniku

Autor: Zuzana Štíchová - 
22. srpna 2015
05:30

S vlnami uprchlíků se islamističtí extremisté pokusí do Evropy poslat také své bojovníky, to je téměř jisté. Ve Studiu Blesk to v narážce na obavy prezidenta Miloše Zemana řekl orientalista Bronislav Ostřanský. Není to ale podle něj důvod k takové panice, jaká aktuálně vládne v české společnosti. Česko má do konce příštího roku přijmout 1500 uprchlíků.

V 70. a 80. letech studovaly na našich vysokých školách tisíce Arabů a muslimů. Mohla by se taková situace opakovat třeba letos? „Nedokážu si to představit,“ říká skepticky Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd.

Přesto k nám už letos zamíří minimálně 20 syrských studentů, kterým dokonce ministerstva zahraničí a školství zajistí stipendia. A také 70 syrských uprchlíků, převážně nemocných dětí, kteří budou pečlivě vybráni tak, aby byla jejich následná integrace co nesnazší.

Mezi Čechy roste strach. Počty uprchlíků tomu neodpovídají

S jakým přijetím se v Česku studenti a rodiny s dětmi setkají, je otázkou. Strach z muslimů i Arabů totiž ve společnosti stále roste, a to i přesto, že Česko přijme jen zlomek z celkového počtu uprchlíků.

Z Ukrajiny ještě letos navíc dorazí také 250 krajanů, kteří požádali kvůli ozbrojeným konfliktům v zemi o přesídlení, 85 jich už v Česku je.

Proč panují mezi Čechy tak velké obavy? Je to strach z neznámého nebo historická zkušenost? A jak daleko mají naše představy o muslimech ke skutečnosti? Na tyto a další otázky odpovídal orientalista Bronislav Ostřanský, podívejte se na video:

Video  Studio Blesk - Bronislav Ostřanský  - Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud