Experti: Uprchlíci se už v Česku usadili a poslali pro rodiny

Autor: Zuzana Štíchová - 
17. 8. 2015
13:32

Podle zpráv cizinecké policie přibývá v Česku mezi zadrženými běženci žen a dětí. Jen za poslední víkend to bylo 22 matek se 40 dětmi. V červnu přitom cizinecká policie narážela na uprchlíky jednotlivě, a to hlavně na muže. Důvodů, proč se trend změnil, je podle odborníků několik – hrozba dostavby protiuprchlického plotu v Maďarsku i zázemí, které mohou rodinám poskytnout první usazení běženci.

Příliv běženců do Česka se stabilizoval, týdně zadrží policisté kolem 300 migrantů bez dokladů. Co se ale změnilo, je složení a velikost skupin, na které policisté v posledních týdnech narazili. Typická uprchlická skupina nyní čítá až pět desítek lidí a velkou část z nich tvoří matky s dětmi. Proč? Podle odborníků je to začátek jakési druhé migrační fáze.

Více žen a dětí

„I ti mladí muži, kteří byli tak démonizovaní, jsou mnohdy ženatí a jejich rodiny čekají někde v bezpečí, až se jejich živitel dostane někam, kam za ním mohou přijít,“ myslí si Ludmila Bobysudová z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Je tak možné, že příliv mužů-uprchlíků už má Evropa do jisté míry za sebou a teď je budou následovat celé rodiny, které už dostaly zprávy od svých blízkých. K tomuto názoru se přiklání i cizinecká policie.

„My se domníváme, že někteří muži, kteří migrovali na začátku výhradně sami, už teď třeba bojují o azyl v Německu a už tam mají určité zázemí. Ženy s dětmi cestují za nimi se zbytkem rodin,“ vysvětluje teorii cizinecké policie její mluvčí Kateřina Rendlová.

Podle policistů navíc za muži-průzkumníky nepřichází jen manželky a děti. „Cestují s různými bratranci a strýci a tak dále. Zkrátka další část rodin cestuje za těmi, kteří už tam jsou,“ dodává Rendlová.

Je ale třeba upozornit, že mezi žadateli o azyl byly vždy ženy s dětmi. Jen ne v takové míře. Podle Bobysudové se navíc ženy skutečně mohou vydat do Evropy i bez mužů – může jít totiž o vdovy.

Už to nejsou jednotlivci

Uprchlíci už navíc necestují na vlastní pěst, ale ve větších skupinách. Výjimkou není například 30 lidí pohromadě. I pro tento trend mají odborníci pragmatické vysvětlení.

„Důvodem bude dostavba plotu na maďarsko-srbských hranicích. Lidé se budou snažit překročit hranici volně do té doby, dokud budou moct,“ předpokládá Ludmila Bobysudová.

Druhým důvodem pak mohou být i zprávy, které uprchlíci před cestou nebo během ní dostali. Pokud se jejich blízcí dostali do své cílové stanice bez problémů, mohou mít jejich následovníci pocit, že i ve větších skupinách se zákonům evropských zemí vyhnou.

Náhoda?

Těmto názorům ale oponuje například Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci. „Podle mě je to jen náhoda. Ta čísla od začátku ukazovala, že to nejsou jen mladí muži bez rodin,“ myslí si a dodává, že počet uprchlíků už dál zůstane stabilní. „Je to otázka intenzity kontrol, počet lidí je konstantní. Neočekávám, že se budou čísla snižovat, ale zároveň ani neočekávám, že budou narůstat.“

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa