Poplach u sousedů: Do Rakouska denně přijde 300 uprchlíků!

Do Rakouska přijde denně až 300 uprchlíků (Ilustrační foto)
Autor: ljš - 
10. 6. 2015
05:07

Češi se uprchlických kvót děsí, Rakušané v nich ale spatřují jediné řešení krize, která u nich nastala. Tamní ministerstvo vnitra letos očeká až 70 tisíc žádostí o azyl, což je nejvíc od pražského jara roku 1968. Denně do země přijde až 300 nelegálních uprchlíků.

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi čelí Rakousko podle ministerstva vnitra spolu se Švédskem nejvyššímu počtu azylantů na počet obyvatel. Jen v uplynulém týdnu zaznamenaly úřady 1 781 žádostí, za celý květen pak 6 240 a od začátku roku 20 620 žádostí.

Do Rakouska míří většinou běženci ze Sýrie, Iráku, Somálska a Eritrey, odkud je vyhnaly nepokoje způsobené islámskými radikály. Většina z nich má za sebou válečné trauma a potřebovala by péči psychologů. Tu ale země kvůli vysokému počtu azylantů není schopná zajistit. Stejně jako vázne ostatní lékařská péče.

Problémy jsou i s ubytováním a vláda tak musela zřídit hned několik stanových táborů. Občané se proti přijímání migrantů bouří, obávají se především zvýšení kriminality. Aktivisté proto už uspořádali několik protestů.

S masivním přílivem běženců se potýkají i další země Evropské unie. Důvodem jsou nestabilita, násilnosti a válečné konflikty v jejich rodných zemích. Především Itálie a Řecko, které běženci považují za vstupní bránu do Evropy, se kvůli tomu potýkají s velkými potížemi. Evropská komise proto navrhuje část běženců z obou zemí přerozdělit mezi ostatní státy EU. Někteří členové evropské osmadvacítky systém kvót ostře odmítají. Je mezi nimi i Česko, na které by podle tohoto plánu připadlo 1 328 azylantů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

setroseuros ( 10. června 2015 21:47 )

jeste nedavno vyhrozovali, ze zaplavi Europu. Kolik teroristu se sem uz dostalo nikdo nesecte! Abychom ssme se pak nedivili a nelitovali nasi ustretovost!! Protoze jim neni nic svate jen zabijeni!!

vvogh.t ( 10. června 2015 13:21 )

pravda

konimrd ( 10. června 2015 12:03 )

to je sice pravda, ale jim daj pořádnou vatu jako třeba v itálii kde berou 1000 korun v přepočtu na den

mrdlafka ( 10. června 2015 12:01 )

tvuj komunistickej fotr ten z m r d, tě měl raději stříknout na plot a né do tý blbý krávy co tě vyp.rdla, teď tu meleš nesmysle ty hovado

kinki ( 10. června 2015 10:41 )

Zabudas na to, ze ziaden stat nie je nafukovaci. No, a az sa im tam natlaci take mnozstvo imigrantov to polozi, prinajmensom zhorsi zivotnu uroven sebelepsieho statu. Ono chovat zadarmo taku masu ludi neutiahne kazdy. Nehovoriac o tom, ze akonahle dostanu azyl, podla medzinárodného prava maju automaticky narok na zlucenie rodiny, cize za nimi pride cela rodina. takze ten pocet azylantov treba vynasobit este jednou velkou neznamou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa