Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Nezaměstnanost v Česku je stále minimální. Expert vysvětlil, proč je to výhoda

Aktualizováno -
8. prosince 2023
10:45
Autor: ČTK, Mii - 
8. prosince 2023
09:42

Míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu stagnovala na říjnových 3,5 procenta. Lidí bez práce bylo na konci listopadu 263 226, což bylo o 2585 více než v předchozím měsíci. Počet volných míst meziměsíčně klesl o 1788 na 278 708. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti stejná, tedy 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 257 187 lidí a volných míst 291 970.

Nejvyšší nezaměstnanost byla letos v listopadu v Ústeckém kraji, kde činila 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, shodně 2,6 procenta, byla ve Zlínském kraji a na Vysočině. „Meziročně se situace nejvíce změnila v Pardubickém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob vzrostl oproti listopadu 2022 o 0,3 procentního bodu,“ uvádí úřad práce.

Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla osmi procent. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v listopadu 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 9,8 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku a v okresu Praha-západ, a to 0,2 uchazeče na místo.

Expert: Pozitivní čísla

Podle experta Národního institutu SYRI a CERGE-EI Jakuba Grossmanna jsou současná čísla v Česku velmi dobrá. Zvlášť v kontextu hospodářského vývoje v letošním roce. 

„Současná čísla nezaměstnanosti jsou pro uchazeče o práci velice pozitivní, a to jak z pohledu historických hodnot, tak i ve srovnání s ostatními státy Evropské unie,“ uvedl Grossmann.

Situace se podle něj navíc udrží. „Také v roce 2024 tak budou čísla týkající se nezaměstnanosti pravděpodobně velmi nízká a uchováme si tak pozici země s jednou z nejnižších hodnot nezaměstnanosti v Evropě,“ dodal Grossmann.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi