Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Utajený pohřeb Kundery (†94): V Paříži proběhla kremace, urnu si vdova Věra ponechá v Paříži

Aktualizováno -
19. července 2023
19:34
Autor: ČTK - 
19. července 2023
18:20

Milan Kundera, který minulé úterý ve věku 94 let zemřel v Paříži, měl dnes ve francouzské metropoli kremaci. Manželka zesnulého Věra Kunderová to řekla českému velvyslanci Michalu Fleischmannovi, který se s ní setkal. Fleischmann informoval ČTK, že urnu s literátovým popelem si Kunderová chce ponechat ve svém pařížském bytě až do své smrti; teprve poté ji bude moci převzít Kunderovo rodné město Brno, kde si spisovatel přál být pohřben.

Vdova podle velvyslance řekla, že její manžel byl zpopelněn ráno na hřbitově v Arcueil na jihu Paříže.

Obřadu byli přítomni jen Věra Kunderová a Antoine Gallimard, ředitel prestižního francouzského nakladatelství Gallimard, které s Kunderou po jeho emigraci do Francie úzce spolupracovalo. V souladu s Kunderovou závětí se už žádné další obřady konat nebudou.

Manželka světově uznávaného spisovatele také uvedla, že hodlá zůstat v Paříži. „Musím být tam, kde je on. Jeho duše je v tomto bytě,“ prohlásila Kunderová. Podle svých slov „nechce další emigraci“, kterou by pro ni představoval návrat do Česka.

„Nakladatelství Gallimard, které vydává Kunderovy knihy, upřesnilo, že při posledním rozloučení zazněla Janáčkova sonáta v podání Kunderova otce, klavíristy Ludvíka Kundery,“ uvedl na Twitteru zpravodaj ČRo Balucha.

Kunderovi do Francie emigrovali v roce 1975, načež tehdejší československý komunistický režim spisovateli odebral občanství. Od roku 1981 byl Kundera občanem Francie. České občanství dostal zpět až v roce 2019. Velvyslanec ve Francii Petr Drulák tehdy sdělil ČTK, že Věře Kunderové české občanství zůstalo i po emigraci, ačkoli se jej původně chtěla vzdát.

Kundera byl podle literárních vědců jedním z mála autorů českého původu, kterým se podařilo plně proniknout do světové literatury; jeho jméno opakovaně figurovalo mezi favority na zisk Nobelovy ceny za literaturu.

Fleischmann dnes ČTK sdělil, že do kondolenční knihy se na české ambasádě v Paříži od Kunderova úmrtí podepsalo kolem 55 lidí, většinou diplomaté včetně francouzské ministryně zahraničí Catherine Colonnaové.

 

Video  Režisér Šmídmajer o Kunderovi (†94). Jaký byl člověk a proč odmítal rozhovory?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Uživatel_5660152 ( 21. července 2023 09:17 )

Bezvýznamnost tohoto pisálka umocňuje fakt, že se o něm skoro neučí. Není žádným morálním, ani literárním příkladem. Pouze jakýsi Kundera. Ostatní je nafouknuté a idealizované.

Jokl ( 20. července 2023 09:30 )

Byl to přeci Frantík,tak proč se někdo zajímá kde ho zakopou,pod hrušky, pod trnku,nebo vdova se bude z urnou objímat.Nechtěl u nás žít,tak ať zůstane ve Francii.Ze strachu před komunisty se téměř podělal,než aby bojoval s tou pakáží,tak utekl a výkřikoval z poza buku,tj.z místa kde na něho nedosáhli.Po převratu v roce 89,měl strach se vrátit,aby nechytl trest za křivárny,které prováděl za bolševika.Byl to zkrátka celoživotní emigrant,který pro republiku nic neudělal,ale jen se strachy třásl pár set kilometrů dál.Než mu Pávek stačil vypravit státní pohřeb,tak ho rychle spálili bez nějakých ceremoniálů.

Eliška Janalíková ( 20. července 2023 09:20 )

Byl to utajený pohřeb s vyloučením veřejnosti. Dokážete pochopit? Asi ne, ale hloupě dehonestovat by Vám šlo

Lomikel ( 19. července 2023 20:04 )

To nešlo, ministr se nemohl na pohřeb dostavit.
Hrozilo, že by pan spisovatel ještě před kremaci vystrčil nohu z rakve a českého ministra pakultůry řádně nakopl do hýždí...

trintin ( 19. července 2023 20:00 )

V Paříži proběhla kremace?? Emigrant je hrdina a my co jsme tu zůstali, jsme zbabělci?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud