Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Křetínský posiluje své portfolio ve Francii. Stal se největším akcionářem řetězce Fnac Darty

Autor: ČTK - 
22. března 2023
16:29

Podnikatel Daniel Křetínský se stal největším akcionářem francouzské společnosti Fnac Darty, drží v ní teď více než 25procentní podíl. Oznámil to dnes francouzský úřad pro regulaci finančního trhu AMF. Křetínský tak pokračuje v posilování svého portfolia na francouzském trhu, podle regulačního úřadu ale v příštích šesti měsících nemá v úmyslu Fnac Darty ovládnout.

Fnac Darty je maloobchodní řetězec, který prodává knihy, hudbu a elektroniku. Francouzská média o vývoji informovala zhruba týden poté, co mediální konglomerát Vivendi oznámil exkluzivní jednání s jednou z firem Křetínského impéria o prodeji vydavatelství Editis, které je druhým největším ve Francii.

Křetínský coby jeden z nejbohatších Čechů přitom už drží menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde a prostřednictvím holdingu CMI vlastní také několik francouzských tiskových titulů včetně časopisu Marianne. Pod CMI spadá i společnost Czech News Center, která vydává deník Blesk a provozuje server Blesk.cz. 

Ve Fnac Darty měl Křetínský od loňského léta 20procentní podíl, přičemž největším akcionářem byla s 24 procenty německá společnost Ceconomy. Letos v únoru server BFM Business uvedl, že Křetínský se chystá celý její podíl převzít, což by mu podle agentury Reuters umožnilo zahájit proces, který povede ke stažení akcií řetězce z burzy.

Úřad AMF uvedl, že Křetínský skrze svou lucemburskou firmu Vesa Equity Investment hodlá pokračovat ve zvyšování svého podílu, ale že nemá v úmyslu do konce léta převzít nad Fnac Darty kontrolu. Podle úřadu neplánuje ani vyžadovat nominaci jednoho či více svých kandidátů do představenstva společnosti.

Fnac Darty provozuje síť čítající téměř 1000 obchodů, uvedla agentura AFP. Kromě Francie působí také v několika dalších západoevropských zemích, dále v Tunisku, Kongu nebo Kataru. Minulý měsíc firma oznámila, že její hospodaření loni skončilo ztrátou 32 milionů eur (přes 750 milionů Kč).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa