Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Špatná zpráva pro rodiče stonajících ratolestí: Sirup pro děti nebude až do března 2023

Autor: ČTK - 
12. prosince 2022
19:04

Sirup Nurofen pro děti nebude podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný do poloviny března 2023. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou „výrobní důvody“. Podrobnosti ČTK u farmaceutické firmy zjišťuje. Do Česka nyní firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti. U čípků výrobce termín obnovení výroby neuvádí.

Lékárníci podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) umí při výpadku jednoho typu léku poradit, případně ho konzultují s ošetřujícím lékařem dítěte.

„Léčivé přípravky pro děti s obsahem ibuprofenu ve formě sirupů nebo čípků výrobci momentálně nedodávají vůbec nebo je dodávají v množství neodpovídajícím potřebám pacientů,“ sdělila Michaela Bažantová ČTK. Řešení takových nedostatků je ale podle ní náročné nejen časově, ale vzhledem ke stresu rodičů nemocných dětí také psychicky.

Nelze podle ní doporučit plošně jeden lék jako náhradu na nedostatkové čípky či sirup. Rozhoduje věk, hmotnost i konkrétní potíže dítěte. „Pokud například nemocné dítě váží více než 20 kilogramů, může se ibuprofen podávat v tabletách, které k dispozici jsou. Ibuprofenové přípravky lze v mnoha případech nahradit léky s obsahem paracetamolu, byť ten nemá protizánětlivé účinky,“ vysvětlila.

Přípravky s paracetamolem lékárny mohou vyrobit ve formě čípků i individuálně, surovina na výrobu čípků s ibuprofenem ale nyní není dostupná. „Apelujeme na rodiče, aby svým dětem nedávali například půlené tablety s obsahem ibuprofenu pro dospělé,“ dodala Bažantová.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by v jejich případě měli mít zásoby na několik týdnů. Nenahraditelných léků chybí jednotky až desítky ročně, ostatní jdou podle ČLnK většinou nahradit. Nedostatkový sirup proti horečce ale od května chybí už potřetí.

Příčiny výpadků jsou podle lékárníků různé, někdy se je ale lékárny ani nedozvědí. Za problém lékárníci považují také to, že se výroba velké části léků přesunula mimo Evropu. Někdy může být za výpadkem i panika, při nedostupnosti léku se lékárny či pacienti zásobí jeho náhradou.

Video  Co to znamená, když dítě „štěká“.  - Videohub
Video se připravuje ...

krapotkin ( 12. prosince 2022 19:29 )

Nevadí, že nebude. Hlavně, že jsou na něj stále reklamy ve všech televizních stokách.

Zobrazit celou diskusi