Čtvrtek 2. února 2023
Svátek slaví Nela, zítra Blažej
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Chebsko a Sokolovsko zasáhlo zemětřesení! Cinkaly nám doma skleničky, říkají svědkové

Autor: ČTK, Mii - 
8. prosince 2022
19:15

Chebsko a okolí dnes odpoledne zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo magnitudo 3,3 stupně, po upřesnění seismologové stanovili jeho sílu na 3,1 stupně, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Zdali jde o jednotlivý otřes, nebo začátek zemětřesného roje, ale nelze zatím s jistotou odhadnout, řekla. Dozvuky otřesů byly podle svědků cítit i na Sokolovsku. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala hasiči nemají hlášené žádné škody.

„Zatím se zdá, že jde spíš o ojedinělý otřes, nepředcházely mu žádné menší otřesy. Ale to neznamená, že by to nemohl být začátek roje,“ uvedla Doubravová. Epicentrum zemětřesení bylo podle seismologů v hloubce asi 7,7 kilometru pod zemí a bylo asi dva kilometry od Lubů u Chebu. V oblasti se časté zemětřesné roje vytvářejí spíše o něco jižněji, kolem Nového Kostela. Naposledy se na Chebsku objevily silnější záchvěvy asi před měsícem, měly sílu okolo dvou stupňů.

„Schodiště zapraskalo“

Otřesy okolo 16:45 zaznamenali i lidé v Jindřichovicích na Sokolovsku. Projevily se například cinkáním skleniček ve skříních, řekli svědkové.

„Nejprve zazněly dvě duté rány hned po sobě a otřásl se gauč. Bylo to, jako kdyby do mě někdo silou strčil. Máme doma dřevěné schodiště a to také docela zapraskalo,“ popsala obyvatelka města Luby na Sokolovsku pro TN.cz.

„Byly to dva silnější otřesy po sobě. Žádná škoda u nás nevznikla, jen jsme se vyděsili,“ hovořil podobně obyvatel Kraslic, dalšího města z oblasti.

Hasiči nemají v souvislosti s otřesy země hlášené žádné škody. „V této souvislosti nebyl žádný zásah, nezaznamenali jsme ani žádné hovory na tísňové linky,“ uvedl Kasal.

Poslední silné otřesy proběhly v roce 1985

Chebsko je z hlediska seismiky nejvíce aktivní oblastí v Česku. Zemětřesení zde jsou sice častá, ale naštěstí se drobí spíše do zemětřesných rojů, při kterých se tlaky v zemském podzemí uvolňují postupně po menších otřesech než jednorázově při silném zemětřesení. Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. To už praskaly zdi, padaly komíny a rozbíjelo se nádobí.

Video  Zfetovaný řidič (32) v Sokolově zběsile ujížděl policii: Naboural a vběhl do policejní školy  - Policie ČR
Video se připravuje ...

Milan Vinický ( 8. prosince 2022 22:15 )

Jo, se mnou to fláklo o zeď. Bydlím v Kynšperku a myslel jsem, že urazím lustr, jaká to byla petelice. Naštěstí nábytek nebyl moc těžký, takže jsem se zpod almary vyplazil celkem v poho a šel raději ven. Škoda značná, porcelán po babičce a sklo, jinak všichni bez újmy na zdraví. Nějakou modřinu nepočítáme.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa