Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Bazény budou zdražovat vstupné. Provozovatele drtí drahé energie, někteří zvažují konec

Autor: ČTK - 
9. listopadu 2022
15:49

Provozovatelé bazénů v příštím roce zřejmě zdraží vstupné o 20 až 40 procent. Některá zařízení mohou svůj provoz i ukončit. Důvodem je nárůst cen energií, vody, ale i chemických látek potřebných pro úpravu vody a dalších vstupních nákladů. Na tiskové konferenci v Berouně to dnes řekl předseda představenstva Asociace bazénů a saun ČR Pavel Košnar.

Provozovatelé nyní shánějí peníze na další chod svých zařízení. Bude záležet i na tom, jaký příspěvek dostanou od měst na příští rok. Často jde totiž o obchodní společnosti stoprocentně vlastněné městy nebo příspěvkové organizace. Radnice ale musejí podle Košnara dbát i na to, aby bylo teplo ve školách, školkách a na úřadech.

„V půlce ledna uvidíme, kterých bazénů se to dotkne tak, že úplně zavřou, a které provoz udrží v nějaké toleranci tak, aby tam ti lidé mohli přijít,“ uvedl Košnar.

Zdražení se od ledna nevyhne ani berounský akvapark. Jak výrazné bude, zatím není jasné. „Bude to záviset na tom, jaký bude příspěvek od města,“ řekl ČTK ředitel společnosti Berounská sportovní Antonín Marx. Výše příspěvku se podle něj pohybuje v desítkách milionů korun. Aby mohla společnost udržet chod areálu v dosavadním rozsahu, potřebovala by ho podle Marxe zvýšit zhruba o polovinu.

Naopak třeba v příbramském akvaparku zůstane počátkem roku vstupné v dosavadní výši. Areál totiž čeká kompletní rekonstrukce a měl by se v příštích měsících uzavřít. „Domníváme se, že vstupné je adekvátní tomu, jaký komfort a jaké služby ten bazén aktuálně nabízí,“ uvedl Jan Konvalinka (za ANO). Vstupné na ostatní příbramská sportoviště, například na zimní stadion, se ale zvyšovat bude.

Berounská sportovní se snaží náklady snížit hledáním úspor. Uvedla proto do provozu novou technologii na čištění vody, která výrazně ušetří provozní náklady. Podle jednatele dodavatelské firmy REWAT Jaromíra Kafky jde o kombinaci filtrace a ozónu, výrazně se ušetří voda na takzvaný zpětný proplach. Zařízení, které je dílem českých vývojářů a technologů, bylo v Berouně instalováno vůbec poprvé. Jeho pořízení vyšlo na 5,5 milionu korun, návratnost je podle Kafky necelé dva roky.

Video  Epicentrum: Lukáš Kovanda o zdražování a hrozbě propuštění  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi