Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Kybernetické útoky na vzestupu, NÚKIB mluví o významném incidentu. Mohou za to Rusové?

Aktualizováno -
8. listopadu 2022
13:56
Autor: ČTK, for - 
8. listopadu 2022
13:54

Počet kybernetických incidentů se podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v říjnu dostal vysoko nad průměr, jde o nejvyšší hodnotu od dubna. Úřad jich eviduje 19. Část útoků byla podle úřadu od skupiny Anonymous Russia. Úřad o tom dnes informoval na svém webu.

Poprvé od května se podle úřadu také stal incident, který byl klasifikován jako velmi významný. Šlo o útok na dostupnost telekomunikačních služeb. „Podobně jako v dubnu, tak i nyní za nárůstem stojí hlavně bezprecedentní zvýšení počtu DDoS útoků. Zatímco však na jaře stály DDoS útoky za necelou třetinou incidentů, nyní jde o téměř sedmdesátiprocentní podíl,“ uvedl úřad.

DDoS útoky spočívají v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji požívaných typů útoků v rámci kybernetické války, která se uskutečňuje paralelně s fyzickým konfliktem na Ukrajině.

Rekordní co do počtu kybernetických incidentů je letos zatím duben, NÚKIB jich v tomto měsíci eviduje 20. Podle úřadu říjnový počet DDoS útoků dosáhl skoro stejných hodnot jako za prvních devět měsíců roku 2022 dohromady. „K části říjnových útoků se přihlásila ruskojazyčná skupina Anonymous Russia. Podobná vlna DDoS útoků proběhla také v dubnu, kdy se některé české subjekty staly obětí skupiny Killnet,“ uvedl úřad.

Podle úřadu na začátku října Anonymous Russia oznámila útoky proti českým organizacím na sociální síti Telegram. „Mezi nimi byly vládní instituce, média, banky nebo letiště, ale také cíle, jako jsou restaurace. Reálný dopad byl přesto nízký a byl zasažen pouze zlomek původně deklarovaných cílů,“ stojí v materiálu.

Kybernetickým útokům v říjnu čelily i někteří operátoři telekomunikačních služeb. Operátor O2 na začátku listopadu oznámil, že od pondělí 24. října začaly jeho sítě evidovat nezvykle silné a dlouhé DDoS útoky. Směřovaly zejména na vybrané zákazníky v síti O2. Útoky byly vedeny ve velkém objemu a pocházely ze zahraničí. Hodnoty útoků dosáhly ve špičce více než 200 gigabitů za sekundu (Gbps). To je dvojnásobek celkového běžného provozu. V pondělí 24. října zaznamenal celorepublikový výpadek mobilních služeb i operátor T-Mobile, někteří zákazníci měli problémy s mobilními daty a voláním. Mluvčí společnosti Zuzana Netolická tehdy uvedla, že příčinou mohl být hackerský DDoS útok a firma spolupracuje s NÚKIB.

Video  Ruští hackeři opět útočí na české weby! Schovává se Tereza H.? A Nela prohrála poslední boj.  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi