Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Natural 95 za týden v Česku zdražil o více než korunu! Analytici: Ceny ještě porostou

Aktualizováno -
19. května 2022
09:14
Autor: ČTK - 
19. května 2022
07:22

Cena benzinu v České republice čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy zdražil o 1,05 koruny na průměrných 45,30 korun za litr. Naopak mírně zlevnila nafta, která se nyní prodává za průměrných 46,35 korun za litr, což je o devět haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Benzin bude podle analytiků nadále zdražovat.

„Velká změna nastala na velkoobchodním trhu s pohonnými hmotami. Benzín začal prudce zdražovat, cena nafty klesá. V nejbližším týdnu nastane další zdražení benzínu. Cena nafty by měla stagnovat. V nejbližších třech týdnech by se průměrná cena benzínu měla srovnat s průměrnou cenou nafty,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka mohou za rostoucí cenu benzinu vyšší ceny rafinérií, které zdražují kvůli zvýšené poptávce motoristů. „Cena dieselu se naopak stabilizovala. Dá se očekávat, že se ceny dieselu i benzínu budou s počátkem léta dále přibližovat. Tlak na paliva tentokrát nezhoršila česká koruna, které se podařilo posílit na páru k americkému dolaru i euru. Naopak ropa se drží na zvýšených úrovních a rafinérie jsou plně vytíženy. Nízké zásoby paliv před létem by mohly jejich cenu před dovolenými šroubovat na vyšší úrovně,“ uvedl Tyleček.

Nejlevněji na Zlínsku a v jižních Čechách

Na rekordní maxima vystoupaly ceny benzinu i nafty kolem 10. března v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, benzin stál v průměru víc než 47 korun za litr, průměrná cena litru dieselu přesáhla 49,50 koruny.

V meziročním srovnání jsou nyní paliva výrazně dražší než loni. Za benzin platí řidiči v průměru o 13,24 koruny více, za naftu dokonce o 16,46 korun více.

Nejlevnější benzin nabízejí čerpací stanice ve Zlínském kraji, kde je litr v průměru za 44,82 koruny. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 45,81 koruny. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 46,16 koruny, litr nafty pak 46,90 koruny.

Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona podepsal ve středu prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

Senát také ve středu schválil konec povinného přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu.

Video  Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu  - Videohub
Video se připravuje ...

Jaryn19 ( 19. května 2022 14:16 )

nafta je potřeba pro nákladní dopravu, jako firma tankujeme za jinou cenu než je na stojanu, ta platí pro ty, kteří nemají smlouvu s prodejcem paliva. Proč nedostatkovou surovinu prodávat a vzdát se zásoby na horší časy??? Stejně musíme téměř polovinu nafty dovézt ze zahraničí

caligula ( 19. května 2022 10:50 )

Jak jinak v česku, proto to vláda dala tu slevu až od června, aby si jednak ještě nehrabala a pak ,aaby obchodníci stačili pomalu zdražovat, aby se to pak vrátilo na stejnou cenu jako vždy. Tj místo, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. jde vlk hlady a kozy je o půl víc.

Jirik-ta ( 19. května 2022 09:57 )

jedině "vakcína" mRNA by nám mohla ode všech problémů pomoci je to všelék

Jirik-ta ( 19. května 2022 09:52 )

Obsah Válkovy dohody s WHO podporuje i nadále cíle Agendy 2030
Česká republika se zavázala očkovat každého muže, ženu a dítě do roku 2030
HIV a tubera z Ukrajiny. Žloutenka z nečistoty. Doktorka burcuje ČR (parlamentnilisty)

Jirik-ta ( 19. května 2022 09:50 )

a to by se chtělo na válčení a NATO teda vykašlat, když to stejně neuživíme. Zbraně se suchou nádrží Takovej darovanej tank 600 litrů/100km atd.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa