Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Vysoké sazby drtí sny Čechů o vlastním bydlení. Množství nových hypoték kleslo o 40 procent

Autor: ČTK - 
13. května 2022
08:12

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy Kč, což je proti březnu pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila patrně nová přísnější pravidla České národní banky (ČNB) pro jejich poskytování. Jejich očekávaná platnost zároveň vedla k určitému předzásobení v dřívějších měsících. Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje a tento trend zůstane vzhledem k dalšímu růstu tržních úroků i v dalších měsících. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 procent.

„Ačkoliv zájem o vlastní bydlení ve společnosti neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni a schopni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. Za ČSOB Stavební spořitelnu v aktuálních výsledcích vidíme pokračující propad objemu uzavřených úvěrů ze stavebního spoření. Vzhledem k nejistému vývoji na trhu očekáváme, že propad objemů může pokračovat i v dalších měsících,“ uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, bez refinancování, v dubnu klesl o více než 11 miliard na 14,2 miliardy Kč. Jde o nejnižší objem zhruba za tři roky. U refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak ze 4,9 miliardy na 3,3 miliardy Kč. Počet nově poskytnutých hypoték klesl pod 4500, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7000 a loni pak 9500. Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírnější, i tak ale v dubnu vzrostl ze 30 na 50 procent.

Růst sazeb pokračuje již rok a průměrná hypoteční sazba se v dubnu dostala na nejvyšší úroveň od první poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje také uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty dříve, kdy byly úrokové sazby nepatrně nižší. Nabídkové ceny hypoték se nyní pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 5,0 do 6,5 procenta v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky a vzhledem k vývoji tržních úrokových sazeb budou podle asociace patrně ještě mírně růst.

Video  Jak vyšší hypotéka zdraží vaši životní pojistku?  - Videohub
Video se připravuje ...

iqtyqve ( 13. května 2022 09:16 )

Fiala rozevře deštník a mám signály že za půl roku budou sazby 1% (měsíčně)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa