Jmění Medy Mládkové (†102): Nechala za sebou obrazy za miliardy, hotel a činžák
„Neodcházím s prázdnotou, něco po mně zůstane,“ řekla v jednom z rozhovorů mecenáška československých umělců Meda Mládková (†102). A nemýlila se. Mimo jiné totiž za sebou zanechala naprosto pohádkové bohatství s jednou podmínkou: nebude patřit jedinému člověku a nepůjde ho prodat!
Mládková přes 60 let shromažďovala československé umělce a pro svět objevila malířského génia Františka Kupku. Právě tahle sbírka je to nejhodnotnější, co po ní zůstává, ale jsou tady i další sochy a obrazy, řádka nemovitostí a dokonce i hotel. Kdo to má teď všechno pod palcem? Europoslanec, dlouholetý přítel Mládkové a šéf správní rady její nadace (Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových), Jiří Pospíšil (46, TOP 09). „Do konce života jsem péčí a správou pověřen já. Až budu na konci života, buď budu na to mít nějakého jiného dobrovolníka, anebo, jak mi (Mládková – pozn. red.) povolila v našich soukromých rozhovorech, všechno přepíšu na stát či na hlavní město Praha,“ řekl Blesku.
Přemlouvali ji
Sbírka Kupkových děl už Praze patří. Mládková, která zemřela v úterý ráno kvůli komplikacím souvisejícím s pokročilým věkem, ji hlavnímu městu věnovala už v době, kdy muzeum na Kampě budovala. To má formálně sbírku v
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.