Českem se dál šíří ptačí chřipka. Utracení čeká stovky hus u Nových Hradů
Ptačí chřipka se potvrdila u dalšího hejna chovných hus v komerčním chovu u Kachního rybníka u obce Údolí nedaleko Nových Hradů. V hejnu bylo asi 600 mladých hus, 65 už jich uhynulo. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Veterináři dnes hejno utratí, informovala krajská veterinární správa.
Vyšetření potvrdila podtyp ptačí chřipky H5N1, jak moc je patogenní, a tudíž nebezpečná pro člověka, bude podle Majera známé příští týden.
Chovatelé již utratili 2 tisíce zvířat
Chov hus provozuje Rybářství Nové Hrady. O prvním potvrzeném viru v chovu informovali veterináři 19. listopadu. Na začátku tohoto týdne tam postupně nechali utratit na 2 000 ptáků, hus a kachen. "Rybník (Kachní) se nachází v těsném sousedství rybníku Velebil, na němž již byla ptačí chřipka v chovu hus stejného chovatele potvrzena," uvedl Majer.
Od potvrzení nákazy u rybníku Velebil bylo hejno z Kachního rybníka uzavřeno v halách. „I když se to teď zavřelo, tak tam už je určitá inkubační doba. A mladší husy zřejmě jsou choulostivější než ty starší,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Rybářství Nové Hrady mělo v chovech na 5 000 ptáků, nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící ptáci.
Husy měly zůstat v chovu
Mladé husy byly podle Kouby původně určené na vánoční trh, ale kvůli předchozímu utracení měly zůstat v chovu. „Hned vedle jsou další haly, je tam hala, kde je rodičovské hejno, celé je to genetická rezerva, proto postupujeme takto šetrněji. Jinak by ta opatření byla taková, že by se všechny kontaktní chovy musely utratit hned na počátku,“ řekl Kouba.
Utrácení začne zřejmě dnes okolo 11:00 ve spolupráci veterinářů s hasiči i policií. „S hasiči je vynikající spolupráce, bude nám tam asistovat i Policie ČR, aby zabezpečila celý prostor, aby nám tam nikdo zbytečně nechodil,“ řekl Kouba.
V souvislosti s novým potvrzením ptačí chřipky se podle Kouby již vydaná mimořádná veterinární opatření, která stanovují i ochranná pásma, výrazně nezmění. „V podstatě se nic nemění, pouze klasifikace, protože do toho zahrnujeme další hejno, museli jsme vydat rozhodnutí o změně opatření,“ řekl Kouba.
Před chovy provozovanými Rybářstvím Nové Hrady se v jižních Čechách ptačí chřipka naposledy potvrdila v polovině listopadu, v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Veterináři tam proto vyhlásili mimořádná opatření a stanovili ochranná pásma. Ve tříkilometrové zóně jsou dva velkochovy, kde je přes 100 000 ptáků.
V Evropě roste počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V ČR letos veterináři utratili zhruba čtvrt milionu ptáků.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.