Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Nebeská podívaná i pro Čechy? Astronom řekl, kdy a kde sledovat polární záři

Autor: ČTK, simao - 
30. října 2021
17:44

Z území Česka a Slovenska možná lidé ze soboty na neděli spatří polární záře. ČTK to sdělil astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě s odkazem na informace amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Úkaz by se mohl objevit už po setmění, podmínky pro pozorování budou dobré. Záře jsou důsledkem interakce hustého oblaku nabitých částic se zemskou atmosférou.

„Pokud bude geomagnetická bouře tak silná, jak astronomové předpovídají, budou záře pozorovatelné z našich končin nízko nad severním obzorem s největší pravděpodobností už po setmění. Pozorovat se ale vyplatí v průběhu celé noci,“ uvedl. Předpověď počasí je podle něj zatím dobrá, pozorování nemá rušit ani Měsíc, který vyjde až v druhé půlce noci.

Astronom upozornil, že pro pozorování je třeba najít místo s dokonalým výhledem k severu bez světelného znečištění. „A průběžně sledovat nějaký online aurorální monitor, například SolarHam,“ dodal.

Polární záře lze podle Horálka v podmínkách ČR statisticky pozorovat tak jednou do roka. „Ale jsou roky, kdy se nic neděje, a pak jsou roky, kdy jsou třeba čtyři v jednom roce. Zpravidla v době okolo maxima jedenáctiletého cyklu sluneční aktivity - maximum se blíží, odehraje se v roce 2025,“ uvedl. Poslední výraznou polární záři lidé spatřili z území Česka v březnu 2015.

Polární záře podle Horálka vznikají díky interakci nabitých částic, které putují kontinuálně ze Slunce, s molekulami a atomy vzduchu ve vysoké atmosféře Země. Běžně se vyskytují mezi 80 až 150 kilometry nad zemským povrchem. Za vzájemným působením stojí protony, elektrony a tzv. alfa částice, tedy jádra helia se dvěma protony a dvěma neutrony, které Slunce většinou produkuje během silných erupcí v magneticky uzavřených oblacích.

„Země má svůj přirozený magnetický štít, díky němuž je většina tohoto životu nebezpečného záření odkloněna. Část tohoto slunečního materiálu se ale uvězní v oblastech okolo zemských magnetických pólů, kde siločáry magnetického pole Země, a tedy i částice proniknou do naší atmosféry. Tam pak díky srážkám s atomy a molekulami vzduchu dochází k excitaci i ionizaci a následnému vyzáření v podobě viditelného světla,“ popsal. „Tak vlastně sledujeme v zemské atmosféře doutnavý výboj, jehož odstíny odpovídají konkrétním hodnotám vyzářené energie,“ uzavřel.

Mlhy i nízká oblačnost

Pozorování polární záře mohou na řadě míst v Česku ovlivnit ne úplně příznivé podmínky. Český hydrometeorologický úřad pro noc ze soboty na neděli, kdy se mimochodem mění i čas (ze 3:00 se vrátí rafička zpět na 2:00), hlásí polojasno až jasno. Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude nadále proudit teplý vzduch od jihu, uvádí meteorologové.

„V severozápadních Čechách a na jihozápadní Moravě postupně místy, jinde jen ojediněle, mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší teploty 6 až 1 °C, na východě kolem 7 °C,“ uvádí ČHMÚ.

Na sledování se těší i u sousedů

Možné pozorování polární záře budí pozornost i u sousedů. Ne všude v Německu ale nabídne obloha ideální podmínky, upozorňuje Bild.

„Počasí bohužel nehraje bohužel ve prospěch pozorování ve všech částech země. Noc na sobotu začala polojasnem, postupem času se však již na západě stahovala hustá oblačnost a k ránu na jihozápadě dokonce drobně prší. Od Baltského moře až po okraj Alp ale většinou zůstává obloha čistá. V noci na neděli se šance na spatření polární záře zmenšují, protože se pak na východě země vyskytnou hustá mračna,“ uvedl meteorolog Björn Goldhausen.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Uživatel_5552620 ( 31. října 2021 00:00 )

Nooo...noc jasná ... čekám s foťákem, ale zatím nic 🤔🤷🏼‍♀️

Zobrazit celou diskusi