Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Hromadná akce pro 15 tisíc lidí v Česku: Poutní mše na Velehradě dala zapomenout na restrikce

Autor: ČTK - 
5. července 2021
17:15

Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě na Uherskohradišťsku se dnes zúčastnilo asi 15 000 lidí. ČTK to řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Nedělní část cyrilometodějských slavností, které patří k největším církevním událostem v zemi, přilákala asi 5 000 lidí.

Loni byly slavnosti výrazně omezeny, v oba dny mohlo do poutního areálu zavítat vždy jen tisíc lidí. V minulých letech se návštěvnost pohybovala kolem 20 000 a 30 000 lidí. Letos byla návštěvnost vzhledem k epidemickým opatřením omezena jen v neděli večer na benefičním koncertu Večer lidí dobré vůle, kam mohlo přijít maximálně 5 000 lidí. Povolená návštěvnost podle Kořenka překročena nebyla. Lidé během večera poslali formou dárcovských SMS téměř 800 000 korun, společně s finančními dary byl výtěžek večera 1,8 milionu korun.

Řada poutníků dnes ocenila, že po loňsku mohli na pouť přijít bez omezení. „Setkali jsme se s názory, že po všech negativních událostech v naší zemi, nejen pandemie koronaviru, ale také tornádo na jižní Moravě, konečně tady byla akce, kde lidi mohli načerpat pozitivní energii a mohli být povzbuzeni pro další práci,“ uvedl Kořenek. Pro něj osobně patřila k vrcholným okamžikům Modlitba za vlast a projev válečného veterána, armádního generála Emila Bočka.

Starostu potěšilo, že jsou Dny lidí dobré vůle téměř bez omezení

Skutečnost, že se letošní Dny lidí dobré vůle mohly konat téměř bez omezení, ocenil i starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.). „Jsem velmi rád, že můžu říct, že velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle proběhly opravdu téměř normálně. Mohli jsme je prožít radostně, setkat se, jak jsme si to přáli – a v co jsme téměř skoro ani nedoufali, třeba někdy v únoru,“ řekl dnes ČTK Mergental. Žádný zásadní problém se podle něj neobjevil.

Zdravotníci na místě nemuseli ošetřovat žádné závažné úrazy nebo stavy. Zdravotnická záchranná služba ošetřila dva zraněné, zdravotníci Maltézské pomoci ošetřili za oba dny 35 lidí. „Nejčastěji jsme vytahovali klíšťata, ošetřili jsme lidi s odřeninami, když zakopli nebo spadli z kola. Bylo čtyři nebo pět kolapsů, kdy lidé méně pili a na slunci se jim udělalo nevolno,“ řekla ČTK vedoucí zdravotníků Maltézské pomoci Lucie Marešová. Situace byla podle ní letos klidnější než v předchozích letech, kdy bývá většinou několik vážných zranění. Dobrovolníci Maltézské pomoci také dnes poutníkům podávali vodu, rozdali asi tisíc kelímků. Návštěvníci velehradských slavností se mohli také zapsat do registru dárců kostní dřeně, učinilo tak 56 lidí.

Video  Dovolená v tuzemsku: „Zamiřte do krajských měst,“ radí šéf CzechTourism, nejen jak ušetřit.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi