Nezůstal kámen na kameni: Strašlivé fotky PŘED zkázou a PO ní!
Aktualizováno -
25. června 2021
•
12:35
Autor:
rix -
25. června 2021
•
08:08
Sdílej:
Děsivé tornádo se ve čtvrtek prohnalo také obcí Hrušky. Místní obyvatelé jako by se probudili do apokalyptického filmu. Jejich rodná vesnička už nikdy nebude jako dřív. Přírodní živel bral vše, co mu stálo v cestě. Tornádo rozmetalo nejen místní halu, ale i ikonu obce - místní kostelík.
Video Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku - Blesk - David Malík
Video se připravuje ...
„Obcí se prohnalo tornádo, půl obce je srovnano se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěna na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat,“ popsal děsivou scénu místostarosta Mark Babisz.
Kostel jako by na neštěstí symbolicky poukazoval. Obec Hrušky je srovnána se zemí právě od kostelíku dolů. „Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené," dodal Babisz. Vítr s sebou vzal i místní halu. Tu tornádo úplně zdevastovalo.
Zkáza haly před a po. | Google Maps/Malý
Místostarosta také poukázal na smutný příběh. Ačkoli Hrušky naštěstí neevidují žádné mrtvé, spousta lidí přišla o své domovy. Mezi nimi i matka s dvouměsíčním dítětem. Vír jim doslova utrhl střechu z domu. „Neměli kam jít, jsou u nás,“ uvedl Babisz.
Kritická je situace dále především v obcích Moravská Nová Ves a Lužice. V Hruškách je v současné době situace nejvíce stabilizována a nehrozí oběti na životech. Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem, ve čtvrtek večer zasáhly velmi silné bouře s kroupami, které poničily domy, auta i zeleň. Objevilo se i tornádo.
Zkáza PŘED a PO. | Google Maps/David Malík
Záchranáři evidují podle prvotních informací až 150 zraněných a několik mrtvých. Některé obce zůstaly odříznuté a evakuují lidi z poničených domů. Bez elektřiny je přes 40 000 míst. Kvůli spadlým elektrickým kabelům byla neprůjezdná dálnice D2 nedaleko Břeclavi.
Ještě jednou se vrátíme do Dolních Bojanovic, které bouřka ničivě zasáhla v pondělí navečer.
16:23
22. 6. 2021
Hasiči v Dolních Bojanovicích evidovali za pondělní odpoledne a večer 43 z více než 200 událostí. Čerpali tam vodu ze zatopených sklepů, garáží a domů. Na místě zasahovali až do 03:00 a na místě jsou i nyní. „Stále tady zasahují čtyři jednotky, pořád volají lidé, že mají vodu nebo bahno ve sklepech. Musíme postupovat obezřetně, vše kontrolují statici. Lidé se snaží navzájem si pomáhat, rozdáváme pytle na odpad, které poté mohou dát před dům a pracovníci úřadu je vyvezou,“ sdělila starostka.
16:05
22. 6. 2021
Obec Dolní Bojanovice na Hodonínsku se i po několika hodinách vypořádává s následky pondělní bouřky. Voda tam zaplavila sklepy a kroupy poničily také několik střech a rozbily střešní okna. Zasažené jsou přes dvě třetiny obce. Podobné dopady počasí její starostka Eva Rajchmanová nepamatuje.
15:37
22. 6. 2021
V brněnském Komíně bouřka poškodila několik střech.
15:09
22. 6. 2021
Jihomoravský hejtman Jan Grolich zrušil svůj program na zítřek, plánuje cestu do Dolních Bojanovic.
Dolní Bojanovice odnesly bouřky nejvíc v celé republice. Zítra ruším odpolední program a jedu se tam podívat. Snad bude dnešní noc klidnější.
Energetici z EG.D evidují v současné době devět tisíc domácností bez elektrického proudu. „Nejsložitější situace je na Hodonínsku, kde bouřky způsobily výpadek už v pondělí večer,“ uvedl mluvčí EG.D Roman Šperňák.
V Jihomoravském kraji je bez proudu 4 800 domácností, 2 000 domácností nemá proud v Jihočeském kraji, a to v oblasti Vyššího Brodu, Olšiny a Chýšek. Ve Zlínském kraji je bez proudu 1 600 domácností a na Jihlavsku 600.
07:37
22. 6. 2021
!
Hasiči odklízeli následky bouřek na jižní Moravě. Nejpostiženější obcí jsou Dolní Bojanovice na Hodonínsku. Hasiči v pondělí ve 23 hodin pomáhali odklízet zaplavené sklepy. Starostka Eva Rajchmanová (KDU-ČSL) potvrdila, že obec zasáhl silný přívalový déšť s kroupami. „Ty přívalové deště přišly dva, ulicí přímo před obecním úřadem se valil asi metr vody,“ řekla České televizi starostka. V obci je zaplavena asi stovka sklepů a několik domů má rozbitou střechu. V obci zasahovalo asi 20 hasičských jednotek.
„V noci již další události téměř nepřibývaly a jednotky řešily následky odpoledních bouřek. Celkem zasahovaly přibližně u 270 událostí. V Dolních Bojanovicích byla naše činnost ukončena kolem 3. hodiny ráno,“ uvedli pak hasičí Jihomoravského kraje.
V noci již další události téměř nepřibývaly a jednotky řešily následky odpoledních bouřek. Celkem zasahovaly přibližně u 270 událostí. V Dolních Bojanovicích byla naše činnost ukončena kolem 3. hodiny ráno.
Fotogalerie, která dokumentuje to, co se dnes dělo na jižní Moravě kvůli počasí. Silné bouřky způsobily pády stromů, vytopení domů, zatopení silnic, dopravní komplikace. Jedním z nejpostiženějších míst jsou Dolní Bojanovice (HO). #počasí#bouřky#hasiči#dopravapic.twitter.com/Hsg052M411
Obec Dolní Bojanovice se během několika desítek minut ocitla pod vodou a nánosy bahna. Zasahovali v ní hasiči. Potíže jsou i na dalších místech. Hasiči mají v terénu přes 70 jednotek se skoro stovkou kusů techniky. Nejčastěji čerpají vodu ze zatopených domů, garáží a sklepů. „V Drnovicích na Blanensku se opět museli vypořádat s nánosem bahna a množstvím vody, které vniklo i do rodinných domů,“ doplnil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Drnovice přitom postihl přívalový déšť už před 11 dny.
Bez proudu jsou tisíce lidí. „Z důvodu silných bouřek, které se prohnaly Krajem Vysočina a Jihomoravským krajem, evidujeme v tuto chvíli zhruba 6 tisíc domácností bez dodávek elektrické energie. V drtivé většině případů se jedná o poruchy způsobené pádem stromů a větví do vedení,“ řekl mluvčí e.gd Roman Šperňák. Nejvíc poruch mají energetici hlášených právě na Hodonínsku.
Na Znojemsku také spadl strom do kolejí, hasiči z vlaku evakuovali osm lidí.
06:05
22. 6. 2021
!
Už během pondělního odpoledne dorazily bouřky na Moravu a do Slezska. Provází je místy krupobití. Bouře smetla Dolní Bojanovice na Znojemsku, kroupy podle místních měly velikost až pět centimetrů.
Já když vypustím plyn, to je úleva!