Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Tornáda vznikají, pokud jsou splněny vhodné podmínky v atmosféře, popsal Blesku Michal Žák, meteorolog a pedagog katedry fyziky atmosféry na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. „Musí být vhodné podmínky především pro vznik vertikálně mohutných bouřkových oblaků, což nastává ideálně v případě teplého a vlhkého vzduchu, který se setkává s chladným a suchým vzduchem (tedy kontrast teploty i vlhkosti),“ popsal s tím, že důležité jsou také podmínky proudění – musí totiž existovat také dostatečně velký svislý střih větru, který pomáhá vzniku rotace. Vír se pak spouští k zemi, po dotyku se zemí je označován jako tornádo.
Tornáda se podle Žáka v Česku občas vyskytují, bývají ale slabší. „Naposledy bylo silné tornádo v Litovli v roce 2004, kdy dosáhlo síly EF3 na rozšířené Fujitově stupnici (tornádo o rychlosti větru 218–266 km/h, které ničí střechy i zdi dobře postavených domů a převrací i vlaky, pozn. red.),“ uvádí meteorolog. To včerejší podle něj kolísá na pomezí EF3 a EF4 (tornádo o rychlosti větru 267–322 km/h, které páchá zničující škody – srovnává se zemí dobře postavené domy, stavby se slabými základy odnáší, odmršťuje auta). Intenzita tornáda ale během jeho života kolísá.
Přepovědět tornádo je podle Žáka velmi obtížné, zejména to, kdy a kde se objeví. „Obecně je to spíš o nějaké pravděpodobnosti výskytu (která i tak je dost malá), navíc tornádo je malý jev, takže o to je úspěšná předpověď složitější,“ dodává. Poprvé podle něj dobře zdokumentoval tornádo na Moravě meteorolog a genetik J. G. Mendel v roce 1870 v Brně.

Pražský USAR tým vyhledávání osob v troskách domů v Moravské Nové Vsi ukončil. „Všechny objekty byly prohlédnuty. Nikdo nebyl nalezen. Naše činnost se teď soustředí na likvidační práce, tedy odstraňování spadlých stromů a poškozených elektrických sloupů,“ uvedl na Twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Vyhledávání osob bylo z naší strany zastaveno, již není potřeba. Všechny objekty byly prohlédnuty. Nikdo nebyl nalezen.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 25. června 2021
Naše činnost se teď soustředí na likvidační práce, tedy odstraňování spadlých stromů a poškozených elektrických sloupů.
Spolupracujeme s @hzsmsk a @hzsjmk pic.twitter.com/0KagNs82kP

V Hodoníně utrpělo škody 35 bytových domů, jeden byl evakuovaný kvůli úniku plynu. Nejvíce potřeba jsou pokrývači, chybí plachty na zakrytí střech.

V Lužicích zasáhly bouře třetinu obce a zničily asi 120 domů. Z toho asi 20 musí jít k zemi, uvedl starosta. Škody počítá ve stovkách milionů.

Tornádo významně poškodilo fotovoltaickou elektrárnu Pánov u Hodonína, elektrárna v původní podobě už neexistuje, uvedl ČEZ. Výši škod firma zjišťuje.

Evropská komise předloží Babišovu žádost o finanční podporu Evropskému parlamentu a Radě.
Žádost České republiky o konkrétní podporu obnovy zasažených území posoudí Komise a předloží s návrhem na částku, kterou lze poskytnout, k rozhodnutí Radě a Evropskému parlamentu.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 25. června 2021

Do pomoci obcím zasaženým čtvrtečními bouřemi na jižní Moravě se postupně zapojí brněnské univerzity. Vysoké učení technické mobilizuje své statiky, Masarykova univerzita nabízí ubytování na kolejích a práci dobrovolníků, Mendelova univerzita poskytne dřevo na krovy, informovali představitelé brněnských vysokých škol. Nabídky pomoci od jednotlivců a institucí přicházejí z celého Česka, dokonce zahltily krizovou krajskou linku.
Vedení stavební fakulty brněnské techniky komunikuje se zástupci kraje, vzniká seznam pracovníků, kteří jsou schopní zhodnotit statiku zasažených objektů. Kontakty pak dostane krizový štáb.
„Fakulta dále hledá i dobrovolníky z řad studentů, kteří by kromě posouzení stavu poškozených objektů pomohli také s odklízením následků živelné katastrofy. Zároveň ale vyzývají, aby se studenti nevydávali na místo po vlastní ose, protože záchranné práce jsou koordinovány s krizovým štábem kraje,“ uvedla mluvčí školy Radana Koudelová.

Nadace skupiny ČEZ daruje zdemolovaným obcím 10 milionů korun na obnovu.
Jižní Moravu postihla přírodní katastrofa obřích rozměrů. Pomáháme rychle a účinně. @NadaceCEZ dnes ráno schválila 10 milionů korun na okamžitou pomoc zasaženým obcím.https://t.co/EGXTB6B9rL pic.twitter.com/VKEdywol7k
— Nadace ČEZ (@NadaceCEZ) 25. června 2021

Podle ČHMÚ škody způsobené čtvrtečním tornádem odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 km/h. Nevyloučili ani vyšší stupeň.

Armáda vyslala 150 vojáků z útvaru v Bučovicích, pomohou hasičům v postižených vesnicích na jižní Moravě. Posílí ženijní odřad, který je na místě.

Zoologická zahrada v Hodoníně je až do odvolání uzavřena. Zvířata jsou v šoku, ale v pořádku. Útulek pro opuštěné psy při Zoologické zahradě Hodonín byl plně zasažen včerejší bouřkou a tornádem. Azyl pro všechny psy nabídl útulek Bulhary, kterému moc děkujeme. Účet útulku pro psy, který byl srovnán se zemí:
KB Hodonín 6535671/0100, var. symb. 4444

Tornádo, které řádilo ve čtvrtek na jižní Moravě, způsobilo klientům Generali České pojišťovny podle jejího odhadu stovky až tisíce škod za stovky milionů korun. ČTK to řekl mluvčí pojišťovny Jan Marek. Toto číslo bude dále zpřesňovat. Další pojišťovny uvedly, že na odhady škod je zatím brzy.
„Evidujeme škody na zdraví, majetku, tak u podnikatelských subjektů či municipalit,“ dodal.

Politické hnutí Přísaha zrušilo podobně jako hnutí STAN po ničivé bouři na jižní Moravě veřejný sněm, který se měl konat v sobotu v Ostravě.

Podle vědců je předpovědět tornádo velmi složité, u nás to vůbec není možné. Nelze ani jasně říct, jaký vliv má na výskyt klimatická změna.

Rakouský prezident Van der Bellen vyjádřil soustrast pozůstalým po tornádu. Poděkoval také rakouským záchranářům za zásah na jižní Moravě.

Bez proudu po bouřkách bylo v Česku po 11:00 asi 30 500 odběratelů. Nejvážnější situace je stále na jižní Moravě, kde je bez proudu 18 700 odběratelů.

Bouře značně poničila obec Stebno u Kryr na Lounsku. Meteorologové nevylučují, že místo zasáhlo tornádo. Škody jsou v řádech desítek milionů korun. Na místě je stovka hasičů a dobrovolníků. Starosta Kryr Miroslav Brda ČTK řekl, že nikdo nebyl zraněn.
„Vše nasvědčuje tomu, že to bylo menší tornádo. Potvrdit musí ale ještě šetření na místě, síla jevu se bude posuzovat podle zjištěných škod. Zatím jsme viděli polámané stromy, sebrané střechy,“ řekla ČTK Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Jihomoravské obce, které ve čtvrtek nejvíce zasáhly bouřky a silný vítr, už hasiči z 99 procent prošli a neměli by tam najít další zraněné či mrtvé. Po jednání krizového štábu v Břeclavi to řekl hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Lidé se chtějí do svých domovů vracet alespoň pro majetek, řekl Grolich, varoval ale, že budovy stále mohou být nebezpečné.

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau soucítí s lidmi na jižní Moravě, kteří se potýkají s následky ničivého tornáda a bouřek ze čtvrtečního večera.
„Chtěl bych dát najevo, že soucítím se všemi zraněnými a jejich rodinami,“ napsal šéf polské diplomacie na Twitteru. Ujistil, že Polsko je s nimi solidární a je připraveno pomoci.

Policie má po bouřkách na jižní Moravě potvrzeno pět obětí.

Plzeň i Plzeňský kraj připravují finanční pomoc pro Jihomoravský kraj, který ve čtvrtek zasáhly ničivé bouřky a tornádo. Plzeň je připravena poskytnout ze svého rozpočtu milion korun, Plzeňský kraj bude o výši rozhodovat v pondělí na jednání rady. Kraj i město pak na 7. a 8. července svolají mimořádná jednání svých zastupitelstev, která budou o pomoci zasaženým oblastem rozhodovat, řekly dnes ČTK mluvčí kraje Eva Mertlová a plzeňského magistrátu Eva Barborková.
„Jde o katastrofu, jež v okamžiku změnila život a osudy tolika lidem. Bohužel i zde v Plzni si stále ještě pamatujeme na ničivé povodně ze srpna 2002, a proto víme, jak je nyní zapotřebí každá podpora. Složky integrovaného záchranného systému odvádějí na místě skvělou práci, úplné odstranění následků ale bude dlouhou cestou, na niž bude potřeba hodně peněz. Proto se i my chceme zapojit,“ řekl primátor Martin Baxa. Do doby jednání zastupitelstva město zjistí, kam konkrétně a na jaký účel peníze pošle. S nabídkou pomoci se ozývají také jednotlivci z Plzně.

Pouhé tři minuty stačily k tomu, aby se jejich domy staly neobyvatelnými. V době, kdy se obvykle chystají jít spát, museli najednou hledat nocleh, protože jejich domy přišly o střechu. Obyvatelé Lužic na Hodonínsku jsou většinou otřeseni, své zážitky popsali reportérce ČTK anonymně, ale jejich příběhy se podobají.
„Dívali jsme se s přítelkyní na televizi, venku pršelo, blížila se bouřka. Najednou všechno ztichlo, vítr přestal a pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak. Sotva jsme stačili odstoupit od okna a schovat se za stěnu, vyrazilo to celé okno. Kdybychom tam stáli, nejspíš bychom nepřežili,“ popsal čtyřicátník a zoufale obcházel dům, který prošel rekonstrukcí za 600 000 korun.
„Zrovna jsem doplatil hypotéku a dům je na stržení. Nevím, kde začít, jen tu chodím a kouřím,“ posteskl si. Průchod tornáda v pořádku přestáli i jeho dva psi, kocour se stihl schovat ve sklepě.

Premiér Andrej Babiš požádal o příspěvek na poničené obce z fondů Evropské unie.
Požádal jsem předsedu Evropské rady @eucopresident a předsedkyni Evropské komise @vonderleyen o pomoc ze speciálních fondů Evropské unie pro postižené obce na jižní Moravě.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 25. června 2021

Šéf lidovců Marian Jurečka vyjádřil radost ze solidarity Čechů. Na jih Moravy míří střešní latě, plachty a nářadí.
Střešní latě, plachty, hřebíky, čelní nakladač, motorovka a další nářadí, směr jih….
— Marian Jurečka (@MJureka) 25. června 2021
Na pile v Doloplazích pan majitel dal latě zadarmo, plachty dali v obchodě za nákupku, solidarita je úžasná 👍👍, díky pic.twitter.com/RHC1vXaEig

V síti Vodafonu kolem půl čtvrté ráno, kdy byla situace nejhorší, bylo napříč republikou téměř 100 vysílačů nefunkčních. Nyní je to podle mluvčího Ondřeje Luštince zhruba 70 vysílačů, většinou kvůli výpadku napájení. Nejpostiženější bylo a je Hodonínsko a Břeclavsko.
„Naše vysílače v obcích Hrušky a Moravská Nová Ves byly fyzicky zničeny. Do těchto obcí jsme vyslali mobilní základnové vysílací stanice. Zároveň rekonfigurujeme naši síť, abychom pokryli postižené obce. Jde například o Moravskou Novou Ves. Obec Týnec už pokrytí díky dieselovému agregátu má. Do obce Lužice už jsme přivezli náhradní díly a vysílač právě opravujeme. Chceme pomoci i tím, že poskytneme naše služby lidem a firmám v nejvíce postižených oblastech zdarma,“ dodal Luštinec.

Ústí nad Labem chce poslat na pomoc jihomoravským obcím postiženým tornádem a krupobitím milion korun. Radní navrhnou schválení finanční pomoci v pondělí zastupitelům. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Romana Macová. Připraven pomoci finančně i materiálně je Děčín, sbírky organizují firmy a organizace na severu Čech.
Ústí kromě peněz poskytne obcím tisíce litrů dezinfekčních prostředků. Krajské město vyzvalo k solidaritě samosprávy a na webu zveřejnilo účty sbírek konkrétních organizací.

Brno pomáhá! Městské části Brno-Líšeň a Brno-Bystrc uvolňují prázdné byty pro postižené včerejším tornádem.
V případě, že chcete pomoci, sledujte web a sociální sítě Jihomoravského kraje, který o celé situaci pečlivě informuje a zřídil krizovou linku: 800 129 921 a e-mail dobrovolnici@jmk.cz pro koordinaci dobrovolníků. Veřejnou sbírku například vyhlásila Diecézní charita Brno, přispět můžete na číslo účtu: 4211325188/6800, variabilní symbol: 2002

Bouře s krupobitím na jižní Moravě poškodila církevní stavby. Kostel v Moravské Nové Vsi přišel o krov a vitráže, v Hruškách spadla kostelní věž.

On-line supermarkety i potravinářské řetězce chtějí pomoci obcím na Moravě, které ve čtvrtek postihly bouře a tornádo. Kromě potravin a nápojů nabídnou čisticí prostředky. Někteří prodejci už pomoc na místo ráno poslali. Obchodní sítě podpoří také zaměstnance, které přímo živelná pohroma zasáhla. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
Tesco podle svého mluvčího Václava Koukolíčka brzy ráno vyslalo dodávky s dekami, sušeným masem, balenými vodami a dalším zbožím do Břeclavi. Společnost je podle Koukolíčka ve spojení s tamním krizovým štábem i krizovým štábem Jihomoravského kraje. Pomoc nabídla i potravinové bance v kraji. „Živel zasáhl i řadu našich kolegyň a kolegů, kterým poskytneme okamžitou pomoc, abychom jim tuto těžkou chvíli pomohli zvládnout,“ řekl.
V Lužici u Hodonína je po noční smršti poškozeno či zničeno na 120 domů včetně obecních objektů. Blesk.cz to řekl starosta Tomáš Klásek. Potvrdil i úmrtí ženy, kterou vážně zranily trosky domu.

Lidé odklízejí následky ničivého tornáda, které se 24. června 2021 večer prohnalo Hodonínskem.

Majetkové škody eviduje po bouřích na jižní Moravě i Vězeňská služba, bezpečnost věznic ale ohrožena není. Vězni pomohou s odklízením následků.

Prezident Miloš Zeman rozhodl o vyslání vojáků Hradní stráže do oblasti postižené náhlou přírodní katastrofou, aby zde pomohli občanům s odstraňováním následků řádění přírodního živlu, informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
„Prezident republiky děkuje příslušníkům integrovaného záchranného systému, starostům, hejtmanům, členům vlády, charitativním organizacím a všem občanům, kteří se podílejí na pomoci v postižené oblasti. Prezident vyslovuje nesmírnou lítost nad ztrátou lidských životů, vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým po obětech, přeje brzké uzdravení zraněným a vyjadřuje solidaritu s občany, kteří následkům přírodní katastrofy čelí,“ napsal tiskový mluvčí.

V důsledku tornáda a větrné bouře na jižní Moravě je aktuálně bez dodávek zemního plynu zhruba 2500 odběratelů, uvedla distribuční firma GasNet.

Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění tornáda na jižní Moravě. Nejprodávanější německý deník Bild záběry zpustošených obcí komentuje jako naprostou zkázu.
„Stromy přes ulici, odkryté střechy, trosky, kolem rozházená auta, strhané vedení,“ napsal dnes Bild s tím, že tornádo zanechalo spoušť v sedmi vesnicích. „Nemocnice v Hodoníně hlásí 200 zraněných a nejméně tři mrtvé! Kolik lidí leží ještě pod troskami, to se neví,“ dodal.
Bild ve svém článku zveřejnil řadu fotografií dokládajících rozsah řádění přírodního živlu. „Ještě včera byly tyto trosky domovem,“ uvedl v popisku u fotografie domu s vytlučenými okny, poničenou fasádou a zborcenými stropy. Nechybí snímek kostela bez střechy z obce Hrušky. „Ani kostel v této obci s 1500 obyvateli nebyl ušetřen,“ dodal Bild.
„Jako ve válce. Mrtví a zranění po tornádu v České republice,“ napsal v titulku FAZ. „Jihovýchod České republiky zasáhlo ve čtvrtek večer tornádo jako v tropech,“ poznamenal deník. Uvedl také, že vedle střech a osobních aut odhodil živel i autobusy, které mu stály v cestě. FAZ také čtenáře informoval, že v postižených obcích pomáhali záchranáři z Rakouska a Slovenska.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!