Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Vzácný úkaz na obloze: Nad Českem prolétl meteroid, jeho kusy mohly spadnout na Šumavu

Autor: ČTK - 
20. června 2021
14:42

Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteroid o přibližné váze pět kilogramů. Během letu se rozpadl a jeho kousky se mohou nacházet především na Šumavě. Jde o velmi vzácný přírodní úkaz, který zaznamenali v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR ve středočeském Ondřejově. Vědci však mají rovněž informace od řady lidí, kteří meteroid postřehli. V tiskové zprávě o tom informoval Pavel Spurný z ondřejovského ústavu.

Meteroid vstoupil do zemské atmosféry ve čtvrtek krátce před 22:00 v oblasti kolem německého města Deggendorf. „Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 11,7 kilometru za sekundu a po dráze skloněné k zemskému povrchu necelých 25 stupňů pokračovalo v letu východojihovýchodním směrem a postupně zjasňovalo,“ uvedl Spurný.

Meteroid překročil hranice nad šumavským Trojmezím a pak poblíž lipenské přehrady ve výšce 32 kilometrů pohasl. Celou svou dráhu o délce 111 kilometrů překonal za 11 sekund. „Během průletu atmosférou se velká většina původní hmoty tohoto malého meteoroidu o velikosti přibližně míče na házenou spotřebovala. Přesto několik malých úlomků mohlo dopadnout na zemský povrch na poměrně velkém prostoru přibližně mezi Černou v Pošumaví a Rožmitálem na Šumavě. Vzhledem k rozsáhlosti území, omezenému počtu malých úlomků a aktuálnímu vegetačnímu období systematické hledání meteoritů pozbývá smyslu. Bylo by tedy jen otázkou náhody a shody příznivých okolností, pokud by se nějaký meteorit z tohoto pádu někomu podařilo nalézt,“ uvedl Spurný.

Dráhu letu zaznamenalo několik kamer astronomického ústavu. Šlo například o stanice na šumavském Churáňově, v Kocelovicích na Strakonicku nebo v Kunžaku na Pelhřimovsku.

Video Astronom Suchan: „Úplnou tmu už nenajdeme nikde v Česku.“ - Blesk TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa