Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Česká pošta zase zdražuje: Od dubna si připlatíme za dopisy i složenky. Jak moc?

Autor: ČTK - 
31. března 2021
07:00

Česká pošta od dubna zdraží o pět korun doporučená a cenná psaní i poštovní poukázky. Základní doporučené psaní bude za 52 Kč, poukázka A do 5000 korun za 44 Kč. Vyplývá to z informací, které pošta zveřejnila na svém webu. Na úpravu cen upozornila středeční Mladá fronta Dnes (MfD), pošta zdražení odůvodňuje růstem nákladů.

„Zvýšení ceny poštovních poukázek souvisí s kompenzací trvalého růstu nákladů České pošty, které jsou zapříčiněné například růstem ceny pohonných hmot, mezd, energií atd. Zároveň reaguje na poptávku po těchto službách a klade důraz na dodržení principů nákladové orientace ve smyslu zákona o poštovních službách a poštovních směrnic,“ cituje deník mluvčího České pošty Ivo Vysoudila.

Za prioritní doporučené psaní do 50 gramů lidé od dubna zaplatí 59 korun, za cenné psaní 57 korun. Z poštovních poukázek do 5000 korun bude B v písemné variantě stát 37 korun, v datové verzi 35 korun. Složenka C zdraží na 53 korun a D na 112 Kč. Ceny obyčejných psaní a balíků se nemění.

Ceny doporučených a cenných psaní a některých poštovních poukázek zvýšila Česká pošta už od začátku loňska. Od loňského února obyčejné psaní do 50 gramů doručované do druhého dne stojí 26 korun, tedy o sedm korun víc než před tím.

Česká pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává kolem 28 000 lidí. Za loňský rok očekává ztrátu. V roce 2019 firma prohloubila ztrátu o 101 milionů na rekordních 376 milionů korun. Předpokládala přitom propad až 900 milionů korun. K lepšímu výsledku proti plánu podle pošty přispěly vyšší tržby z doručování balíků, úspory nákladů a spravedlivější platby státu za objednané služby.

EMBED_OFF

milofr ( 31. března 2021 13:48 )

Českou poštu už léta nepoužívám a když vidím ty "nové" ceny poštovného tak ani používat nebudu pokud mi ovšem někdo něco nepošle ale já těm zlodějům vydělat nenechám. Proč sem před léty přestal používat tuto složku? to je jednoduché, balíček do ruky který mi byl avizován že ho budou doručovat .... nedorazil a po týdnu telefonování s pobočkou pošta Skladová v Plzni kde mi bylo stále dokola zdělováno že balíček nemají se konečně ztratil bez náhrad (bylo zaplacené zboží) druhý balíček do ruky mi sice "dodali" asi tak po týdnu sem si ho musel vyzvednout na poště a tímto u mě pošta definitivně skončila.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud