Vichr připravil tisíce Čechů o elektřinu, Sněžku bičoval orkán. Sledujte radar Blesku

Aktualizováno -
6. prosince 2020
18:55
Autor: ula, kal, ČTK - 
5. prosince 2020
05:40

Silný vítr, který měl na Sněžce sílu orkánu, v neděli opět zaměstnal hasiče, kteří vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Napilno měli také energetici. Bez proudu bylo ráno zhruba 1300 domácností v Jihočeském a Zlínském kraji a na Vysočině, jimž dodává elektřinu firma E.ON. Odpoledne se ocitlo nově bez proudu zhruba 700 domácností na jihu Čech. Společnost ČEZ Distribuce kolem 14:00 evidovala 12 000 míst bez elektřiny, problémy byly hlavně ve středních Čechách a také v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Kvůli větru stála lanovky na Ještěd i na Sněžku. Řádění silného větru jsme sledujeme na Blesk Zprávách online.

  • Jak je na tom počasí v Česku? Radar Blesku můžete sledovat zde.
  • V neděli ráno nešla elektřina asi 600 domácnostem v jižních Čechách u Stráže nad Nežárkou a kolem Horní Cerekve a Dolní Radouně, dále 229 odběratelům na Vysočině v Opatově na Třebíčsku a ve Zlínském kraji 450 domácnostem v okolí obcí Lopeník a Ludkovice. Odpoledne bylo v jižních Čechách bez proudu 700 domácností v okolí Vyššího Brodu na Českokrumlovsku, kde rovněž dodává elektřinu firma E.ON. Energetici dodávky obnovili před 16:00

  • ČEZ Distribuce zaznamenala problémy kvůli silnému větru ve 14:00, především na Benešovsku a Kutnohorsku ve středních Čechách. Evidovala 20 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny se ocitlo 12 000 domácností. Technici proto opět vyrazili do terénu. Do 16:00 bylo stále bez proudu téměř 6000 míst. Energetici evidovali 16 poruch na vedení vysokého napětí hlavně ve středních Čechách na Benešovsku a Mělnicku a dále jednotlivé poruchy v Pardubickém kraji na Chrudimsku a v Královéhradeckém na Trutnovsku.
  • Větrné počasí stejně jako po celou sobotu ani dnes nedovolilo provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. 

Silný vítr v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Blesk Zprávy Blesk Zprávy Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
18:20
6. 12. 2020

Obnovení dodávek zákazníků ČEZ společnost předpokládá během večera, informovala mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Kolem 14:00 začalo podle Holingerové opět silně foukat, především na Benešovsku a Kutnohorsku. ČEZ Distribuce zaznamenala 20 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny se ocitlo 12.000 domácností. Technici proto opět vyrazili do terénu.

Do 16:00 bylo stále bez proudu téměř 6000 odběrných míst. Společnost evidovala 16 poruch na vedení vysokého napětí hlavně ve středních Čechách na Benešovsku a Mělnicku a dále jednotlivé poruchy v Pardubickém kraji na Chrudimsku a v Královéhradeckém na Trutnovsku.

„Nejčastější příčinou jsou pády stromů a větví do vedení, kdy dochází k přetrhání vodičů, ulomení izolátorů, poškození konzolí i podpěrných bodů vedení. V případě nahlášení poruch je k dispozici bezplatná linka 800 850 860 nebo web www.bezstavy.cz,“ dodala mluvčí.

Kvůli následkům silného větru bylo dnes v jižních Čechách odpoledne bez proudu zhruba 700 domácností v okolí Vyššího Brodu na Českokrumlovsku, kde dodává elektřinu firma E.ON. Energetici dodávky před 16:00 obnovili. Ráno bylo bez elektřiny 1300 míst, v Jihočeském a Zlínském kraji a na Vysočině.

16:31
6. 12. 2020

Ráno nešla elektřina asi 600 domácnostem v jižních Čechách u Stráže nad Nežárkou a kolem Horní Cerekve a Dolní Radouně, dále 229 odběratelům na Vysočině v Opatově na Třebíčsku a ve Zlínském kraji 450 domácnostem v okolí obcí Lopeník a Ludkovice. Všude již energetici dodávky elektřiny obnovili.

16:10
6. 12. 2020
!

-Hasiči na Vysočině vyjížděli za neděli k 15:00 k popadaným stromům kvůli větru víc než třicetkrát. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku museli zajistit i utrženou střechu městského úřadu. Nikdo nebyl zraněn.

V první části neděle byla uzavřena silnice z Žirovnice na Pelhřimovsku směrem na Stojčín. Na vozovce bylo několik stromů. Od 14:00 už je ale průjezdná, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Některé silnice byly kvůli popadaným stromům neprůjezdné i v sobotu.

V první části neděle bylo na Vysočině kvůli následkům větru bez proudu 229 míst v Opatově na Třebíčsku. Poruchu energetici již odstranili. ČTK to řekl mluvčí E.ON Roman Šperňák. V sobotu bylo na Vysočině do odpoledne zhruba 1200 domácností bez proudu.

V Chotěboři zasahovali dopoledne hasiči s plošinou u střechy městského úřadu. „Zrovna děláme rekonstrukci střechy na městském úřadu. Jsou to velké plechové desky. Dvě desky se bohužel uvolnily, protože řemeslníci to neměli zabezpečené. Ale firma přijela a zabezpečila to. Desky nikam do prostoru neulétly, byla to jen technická závada,“ řekl starosta Chotěboře Tomáš Škaryd (ČSSD).

Hasiči v kraji zasahují průměrně za den pětadvacetkrát. Poslední dva dny mají zásahů až čtyřnásobek, většinu kvůli následkům větru. Nejvíc na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku.

15:08
6. 12. 2020

Kvůli větru je na jihu Čech nově bez proudu 700 domácností. Ráno jich bylo 1300. Ve Zlínském kraji a na Vysočině energetici poruchy opravili.

12:35
6. 12. 2020

Kvůli následkům silného větru je v ČR bez proudu zhruba 650 domácností, jimž dodává elektřinu firma E.ON. Aktuálně v jižních Čechách a ve Zlínském kraji. Ráno to bylo 1300 míst, z nich na Vysočině energetici dodávky již obnovili. Energetici od rána poruchy opravují. ČTK to řekl sdělil mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Na Vysočině, v Opatově na Třebíčsku, jde proud již všem odběratelům. Ve Zlínském kraji je stále bez elektřiny asi 450 domácností v okolí obcí Lopeník a Ludkovice. „Práce na opravách ale už finišují a brzy by se měly dodávky obnovit,“ sdělil mluvčí.

11:15
6. 12. 2020

Na Vysočině je bez elektřiny 229 míst v Opatově na Třebíčsku, ve Zlínském kraji 450 domácností v obcích Lopeník a Ludkovice. V sobotu bylo kvůli silnému větru v Česku ráno skoro 30 000 domácností bez elektřiny, nejvíc poruch způsobily pády stromů na dráty vedení ve východních Čechách.

10:40
6. 12. 2020

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že distribuční soustava byla ráno v běžném provozním stavu. „Objevují se jednotlivé poruchy v regionech, kde foukalo. Tedy pravděpodobně může na vedení dopadnout nalomený strom či větev. Nicméně jde zpravidla jen o desítky domácností nebo jednotlivé domy,“ uvedla Holingerová. Dopoledne se podle ní například odstraňovala porucha v sousedním Ústeckém kraji. Ve Vejprtech na Chomutovsku byly bez elektřiny desítky domácností.

10:10
6. 12. 2020
!

Kvůli silnému větru je v ČR bez proudu zhruba 1300 domácností, jimž dodává elektřinu E.ON. Nejvíc, 600, v Jihočeském kraji, další na Vysočině a Zlínsku.

08:17
6. 12. 2020
!

Hasiči na Vysočině měli k nedělní sedmé ráno 67 zásahů za posledních 24 hodin, z toho byla většina kvůli větru, kdy odklízeli popadané stromy. Nejčastěji vyjížděli v okresech Pelhřimov a Havlíčkův Brod. Vyplývá to z přehledu jejich zásahů. Průměrně zasahují hasiči v kraji za den pětadvacetkrát. Na Vysočině bylo v sobotu do odpoledne zhruba 1200 domácností bez proudu.

Na více než 20 místech zasahovali hasiči jak na Pelhřimovsku, tak na Havlíčkobrodsku. Proti tomu na Jihlavsku odklízeli následky větru jen na čtyřech místech. „V Krucemburku v sobotu dopoledne upevňovaly dvě jednotky hasičů uvolněnou střešní krytinu na domě v ulici Mikuláše Střely. Upevňovat uvolněné plechy museli hasiči také po poledni na garáži v ulici Květinová ve Ždírci nad Doubravou,“ řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Vítr na Vysočině poškodil v sobotu vedení a izolátory. E.ON poruchy do odpoledne odstranil, řekl mluvčí E.ON Roman Šperňák. V kraji byly v sobotu kvůli popadaným stromům neprůjezdné i některé silnice.

08:00
6. 12. 2020

Vítejte zpět o zpravodajství o silném větru v Česku. V noci na neděli opět silně foukalo a hasiči měli plné ruce práce.

13:24
5. 12. 2020

Na Pelhřimovsku se dopoledne povedlo k síti připojit všech 800 míst v obcích Kejžlice, Proseč, Čejov, Řečice, Budkov a Kaliště.

„Na Jihlavsku stále evidujeme zhruba 300 domácností bez dodávek elektrické energie v obcích Jamné, Kozlov a Rybné. Na Žďársku jsou stále zasaženy obce Račín a Vepřová. Poruchy na linkách vysokého napětí teď máme i na jižní Moravě, kde jsou omezené dodávky zhruba pro 400 domácností okolo obcí Vysočany, Molenburk a Housko na Blanensku,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

10:31
5. 12. 2020

E.ON eviduje kvůli silnému větru, kvůli němuž popadaly větve a stromy do vedení a poškodily izolátory, šest poruch na linkách vysokého napětí. Omezení se týká zhruba 1200 domácností.

„Na Pelhřimovsku je aktuálně omezeno zhruba 800 odběrných míst. Jedná se o obce Kejžlice, Proseč, Čejov, Řečice, Budkov a Kaliště. Na Jihlavsku evidujeme 300 domácností bez dodávek elektrické energie v obcích Jamné, Kozlov, Rybné a Stáj. Na Žďársku jsou nejvíce zasaženy obce Račín a Vepřová. Poruchy jsou lokalizované, další zatím nepřibývají a naši technici v terénu na opravách intenzivně pracují,“ uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

10:02
5. 12. 2020
!

Na Vysočině je kvůli větru asi 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu E.ON, bez proudu. Vítr poškodil vedení a izolátory. E.ON poruchy odstraňuje.

09:41
5. 12. 2020

V Kraji Vysočina jsou kvůli popadaným stromům neprůjezdné silnice 353 ze Zhoře na Stáj na Jihlavsku a silnice 3438 na Žďársku z Herálce na Vortovou, řekl ČTK dispečer Správy a údržby silnic Vysočiny. Na silnice u Zhoře, která byla ráno neprůjezdná, popadaly stromy na elektrické vedení.

08:42
5. 12. 2020

Hasiči na Vysočině měli za posledních 24 hodin přes 100 zásahů, v téměř 80 případech se týkaly následků větru. Hasiči odklízeli popadané stromy, vyjeli i k nehodě osobního vozu, jenž do jednoho padlého stromu narazil. Sdělila to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Zatímco průměrně zasahují hasiči za den pětadvacetkrát, za posledních 24 hodin to bylo víc než stokrát. „Převládaly výjezdy kvůli počasí, v téměř 80 případech hasiči odstraňovali stromy a větve, které padly na silnice a bránily plynulému provozu,“ uvedla mluvčí.

Nejčastěji zasahovali hasiči na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. U Krasonic na Jihlavsku narazilo dnes před 4:30 osobní auto do padlého stromu, nehoda se obešla bez zranění.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi