Pondělí 26. říjen 2020
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Polojasno 14°C

Češi vzali „útokem“ očkování proti chřipce. Vakcín nemusí být dostatek, vzkazují lékaři

Autor: T. Belica, D. Polák - 
29. září 2020
05:00

Zájem lidí o očkování proti chřipce se oproti minulým rokům rapidně zvýšil, hlavně kvůli řádící nemoci covid-19. Stát proto nechal navýšit o dvacet procent dodávky vakcíny do Česka. K dispozici jich bude 870 tisíc kusů. Bude to ale stačit a dostane se na každého?

Česko patří dlouhodobě k zemím s nejnižší proočkovaností v Evropě. Podle dat to je jenom kolem osmi procent obyvatel (v rizikových skupinách 20 %), a to se u nás přitom ročně nakazí až 1,2 milionu lidí a asi 1500 jich umírá. EU přitom doporučuje, aby míra očkování proti chřipce dosáhla desítek procent a u rizikových skupin až 75 %!

Očkování proti chřipce se zatím platí, obvykle stojí do 600 Kč. Pojišťovny ho hradí jen chronicky nemocným nebo seniorům.

K očkování nabádal ještě Vojtěch

K očkování Čechy dlouhodobě vyzývá i stát. A v době koronaviru to dělá ještě důrazněji. „Je to výrazná prevence, a je to velmi zásadní třeba v rámci rizikových skupin. Pokud totiž na sebe nasednou dvě infekce, jako chřipka a covid, tak by to mohlo být velmi nebezpečné. Prosím proto všechny, aby se nechali naočkovat proti chřipce, a obrátili se proto na svého praktického lékaře,“ řekl v červencovém rozhovoru pro Blesk tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO).

A lékaři oproti minulým letům hlásí zvýšený zájem. Před koronavirem sice očkování na chřipku nechrání, podle lékařů ale zamezí tomu, aby chřipka organismus člověka oslabila, a je záhodno zamezit souběhu nemocí. „Zaznamenali jsme jasně zvýšený 

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Články odjinud