Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Jedovatá stonožka se šíří Českem: Může kousnout, „sprintovat“ a být i užitečná

Autor: Mii - 
15. září 2020
05:30

Stále exotičtější druhy živočichů můžeme poslední roky vídat v Česku. Po teplomilných komárech či klíšťatech se na našem území rozšířila i stonožka původem z jihu nazvaná strašník dalmatský. Ta díky svému vzhledu již vyděsila nejednoho Čecha, na první pohled vypadá skutečně velmi cizokrajně. Nepomáhá, že je stejně ostatní stonožky mírně jedovatá. A když chce, dokáže „sprintovat“. Pro lidi však nepředstavuje nebezpečí, dokonce se doporučuje si ji doma nechávat, protože dokáže pomoci s kontrolou škůdců.

Většina Čechů si pod pojmem stonožka představí něco, co spíše připomíná škvora. V české krajině opravdu žijí převážně hnědé stonožky, které je možné potkávat na zahrádkách či lesích – číhají na drobný hmyz, ukazují se málo a nijak svou aktivitou lidi neruší.

Před několika lety k nim ale přidal i exotický druh, který bylo možné dosud potkat například jen při dovolené v Chorvatsku. Strašník dalmatský je větší, má na sobě bílé pásy, disponuje dlouhými tykadly a vlivem teploty se rozšířil i do Česka. Dokonce už tu není žádným nováčkem.

„Jde o mediteránní druh, který svým areálem zasahoval pouze na jižní Moravu především v místech, kde se pěstuje vinná réva. V posledních letech se ale postupně šíří a lze ho dnes potkat ve větších městech napříč Českou republikou,“ informuje prostřednictvím své popularizační stránky Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Že se strašník na Moravě skutečně zabydlel, potvrzuje ve svém dokumentu Rozbory Chráněné krajinné oblasti Pálava z roku 2014 i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK). „V lidských sídlech (mimo jiné i přímo v budově Správy CHKO Pálava) se objevuje vzácná jihoevropská stonožka, strašník dalmatský. Tato stonožka se vyskytuje i v přírodních biotopech, například v přírodní rezervaci Svatý kopeček,“ popisují ochranáři.

O výskytu pak píše i Národní park Podyjí: „Zajímavým druhem osidlujícím některé stavby na výslunných stráních je velká stonožka strašník dalmatský.“

Je kousnutí strašníka nebezpečné?

Výskyt v domech je pro strašníka typický. „Žije převážně synantropně, tedy v lidských obydlích a okolí. Jde o různé zídky, zdi, hromady kamení nebo sklepy,“ informují Přírodovědci.cz. Lidé se s ním tak setkají snáze, než kdyby žil jen volně v přírodě. O to víc je také může vyděsit, jaké vlastnosti tato stonožka má – dokáže například sprintovat rychlostí až 50 centimetrů za sekundu.

Je navíc jedovatá a relativně dost dravá, nicméně jedem disponuje většina druhů stonožek. Mají ho proto, aby s ním mohly lovit drobný hmyz, kterým se živí. Není vyloučeno, že pokud se strašník bude cítit ohroženě, kousne v sebeobraně i člověka, ovšem tato situace není příliš pravděpodobná, stonožka je plachá. Pokud by přeci jen na kousnutí došlo, přirovnává se nejčastěji k bodnutí včelou. Nebezpečí hrozí zejména lidem trpícím alergiemi.

Zajímavostí je, že strašník má skvělé regenerační schopnosti, pokud ztratí končetinu, dokáže ji během krátké doby nahradit.

Co dělat, když ho doma najdeme

I když pohled na exotickou stonožku, jak „sprintuje“ po sklepě, nebude pro většinu lidí příjemný, pokud nejste zrovna alergici, není nutné ji zahánět. Obyvatelé Středomoří moc dobře vědí, že strašníka se vyplatí si doma pěstovat. Protože se živí drobnými škůdci, dokáže obydlí zbavit pavouků, komárů, švábů, štěnic a dalších nezvaných návštěvníků.

Pokud ho pak přeci jen chcete vyhnat, obecně u stonožek platí, že je láká vlhké prostředí. Musíte tak místnost vysušit a zbavit ji všeho hmyzu, aby strašník neměl žádnou potravu. Také je třeba utěsnit všechny trhliny ve stěnách.  

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi