Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Po ničivých povodních půjdou dva domy v Šumvaldu k zemi. Na řadu přijde kontrola mostů

Autor: ČTK - 
10. června 2020
21:00

Dva rodinné domy zasažené ničivými povodněmi v Šumvaldu na Olomoucku určili dnes statici k demolici, řekla ČTK mluvčí hasičů. Celkem odborníci prohlédli 22 zasažených objektů. Další objekt musejí hasiči stabilizovat pomocí pažení. Prohlídka zasažených lokalit bude pokračovat ve čtvrtek, na řadu přijdou mosty.

„Dvaadvacet objektů, které dnes statici prozkoumali, se týkalo Šumvaldu a jeho místní části Břevence. Rodinné domy, které určil statik k demolici, jsou v Šumvaldu, stejně jako dům, který nyní hasiči stabilizují,“ uvedla mluvčí hasičů.

Hasiči v oblasti Uničova a jižní části Šumperska, které zasáhly ničivé povodně v noci na pondělí, i ve středu likvidovali následky povodní. Prioritou pro ně bylo vyčištění toku v Šumvaldu, využili ve spolupráci se správcem toku kráčející bagr, který koryto rozšířil tak, aby pojal více vody pro případ dalšího deště. „Podle předpovědi by se postižené oblasti měly intenzivní srážky vyhnout, ale preventivně jsme nachystali 500 pytlů s pískem,“ doplnila mluvčí.

Obec byla uzavřena pro veřejnou dopravu

Hasiči také káceli stromy, které by mohly spadnout, ve čtvrtek budou kameny zpevňovat část břehů Oskavy. „V Dlouhé Loučce jsme čerpali i velmi hluboké studny a rozdávali jsme pytle s pískem. Zítra budeme v plnění pytlů pokračovat. V Pňovicích jsme odčerpali lagunu v zástavbě,“ dodala mluvčí.

Kvůli velkému pohybu těžké techniky, která odváží nánosy naplavenin a znehodnocený materiál, byl Šumvald po dobu zásahu uzavřen pro veřejnou dopravu. Ve večerních hodinách by podle mluvčí hasičů měla policie provoz opět obnovit. Hasiči zároveň v Uničově na požární stanici shromažďují humanitární pomoc, odkud ji budou postupně vozit potřebným. I dnes se v terénu pohybovali zástupci humanitárních organizací, kteří zjišťovali aktuální potřeby místních obyvatel.

bre-burda ( 10. června 2020 22:02 )

Tuhle díru jsem si pomocí street view projel. Polovina baráků už měla být dávno stržena. Ať poděkují velké vodě, že to udělala za ně. Tak blbě postavené stavby v blízkosti vodoteče jsem ještě neviděl. Brečí dobře ale na špatném hrobě. Mohou si za to sami, jednou to přijít muselo.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud