Stesk šéfa českých meteorologů: Proč se radši díváme na Nory? Co jsme za národ?

Autor: ČTK, kal - 
30. prosince 2019
12:20

Více než na českou předpověď počasí v mobilní aplikaci se Češi často odkazují na norskou. Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder je ale přesvědčený, že ta česká je pro Česko přesnější. Porovnává a vyhodnocuje totiž nejen evropská data, ale i lokální, což podle něj norská neposkytuje. Češi jsou zřejmě jediní Evropané, kteří často používají předpověď počasí od cizího státu, řekl v rozhovoru s ČTK ke 100. výročí založení ústavu.

„Jsou to zažité názory a změnit je bude nesmírně obtížné. Je to také o hrdosti a mentalitě národa,“ uvedl Rieder. Připustil, že ČHMÚ dlouho žádnou mobilní aplikaci s předpovědí neměl, a tak se stalo, že se Češi začali před několika lety orientovat podle norské, která byla dostupná. Svoji aplikaci ČHMÚ spustilo teprve před 1,5 rokem.

„Fenomén YR.no (norské služby, která vydává předpovědi počasí) je jen v Norsku a u nás. Nikde jinde tomu tak není. Nechci spekulovat, proč tomu tak je v Čechách, ale ostatní státy jsou více hrdé na to, co mají doma. Na co jsou pyšní Češi? Mám pocit, že česká nátura je taková, že téměř všechno, co máme, není nejlepší,“ uvedl.

Jaké počasí je v Česku teď? Podívejte se na radar Blesku

V Česku využívaný model Aladin, který vypočítává vývoj teplot, srážek, větru a oblačnosti na několik hodin pro území České republiky, považuje Rieder pro předpověď na tři až šest dnů za přesnější než evropský centrální model.

Video  Šéf meteorologů: „Minutová předpověď je sci-fi. Ale od ledna zpřesníme!“  - David Budai, Jan Jedlička

Meteorologové budou mít druhý superpočítač

ČHMÚ se chystá pořídit druhý superpočítač za zhruba na 80 milionů korun. Předpoví proměnu počasí v Česku při různých scénářích klimatické změny, zpřesní i sezonní předpovědi. O výrobci bude jasno během prvního čtvrtletí příštího roku.

Čtrnáct evropských států včetně Norska a Česka denně zasílá aktuální data o počasí do Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí, které sídlí v britského Readingu. Na provozu centra se státy podílejí finančně a posílají sem i své vědce. Zároveň odtud čerpají data, která dále zpracovávají do lokálních předpovědí.

Reider: Norové si přisvojují evropská data

„Jediní Norové berou výsledky z evropského centra, které platí stejně tak Rakušani, Češi i oni, a prezentují v rámci své aplikace pod hlavičkou Norského meteorologického ústavu a norské televize. Řada lidí pak říká: jdu se podívat na Nory, co dávají,“ stěžuje si šéf meteorologů.

Podle rezoluce Světové meteorologické organizace OSN je zakázané, aby jeden stát dělal předpověď počasí pro území jiného státu, mimo jiné z důvodu ochrany vzdušného prostoru. Norové ale podle Riedera fakticky neprovádějí předpověď, pouze přebírají data, která vytvoří evropské centrum a „prodávají“ je pod svojí hlavičkou.

Video  Šéf meteorologů Rieder varuje: Bouře i bleskové povodně budou častější  - David Budai, Jan Jedlička

Tato praxe podle Riedera rozčiluje nejen Česko ale i ostatní státy, které se podílejí na fungování Evropského centra pro střednědobou předpověď. Soudit se nemá smysl, myslí si však. „My musíme přesvědčit českou veřejnost, že předpovědi našeho ústavu jsou prostě lepší a kdykoliv dostupné,“ dodal. Jedním z cílů, které si Rieder dal po vstupu do funkce před dvěma lety, je zlepšit komunikaci a prezentaci Českého hydrometeorologického ústavu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Jan Brandis ( 31. prosince 2019 08:44 )

Pan šéf je překvapen? A proč? Vaše předpovědi v zimě na léto jsou ubohé, vždyť nevíte jak bude zítra. Komedianti, vám nepomůže počítač za bilión 🖕

Jaronovaku ( 30. prosince 2019 16:45 )

Ano předpověď od našich je hodně dobrá ale pokud nejsem schopen dobře porovnávat barvy a dedukovat větvičky větru tak je to na nic. Ať udělají aplikaci pro normální lidi a ne meteorology a bude to fajn.

Tara-Tara ( 30. prosince 2019 14:19 )

protoze ....jednak tady uz mame plne zuby tech kecu madame Honsove a jednak proto, ze od norů je ta predpoved nejak pravdivejsi, nez tady...lepe receno e priblizuje daleko vice skutecnemu stavu nez od nasich meto­rolo­gu..­.kapiš­to ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud