Čechů bez práce je nejméně za posledních 23 let. Firmám chybí řemeslníci a „ajťáci“

Autor: ČTK, tsv - 
8. listopadu 2019
09:30

Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 2,6 procenta. Předtím se tři měsíce za sebou držela na úrovni 2,7 procenta. Bez práce bylo v říjnu 196.500 lidí, což je nejnižší říjnová hodnota od roku 1996. Zaměstnavatelé nabízeli více než 337.000 volných pracovních míst, o 8000 méně než v září. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v říjnu byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta.

Zaměstnavatelé měli zájem o nové pracovníky především v technických profesích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích. Nejvíce volných pozic bylo v Praze, a to přes 72.000. Následuje Středočeský kraj s 57.000 volnými místy. V celorepublikovém průměru připadá na jedno volné pracovní místo 0,6 uchazeče.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v říjnu v Jihočeském a Pardubickém kraji, a to shodně 1,8 procenta. V Praze činil podíl nezaměstnaných 1,9 procenta. Naopak v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 4,1 procenta lidí, což je nejvíce v ČR.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo deset okresů, pokles 67. Nejnižší podíl nezaměstnaných má tradičně Praha-východ, a to 1,1 procenta. Nejhůře je na tom Karvinsko s nezaměstnaností 6,4 procenta. V žádném jiném okrese se podíl nezaměstnaných nedostal přes pět procent.

V evidenci Úřadu práce jsou nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v říjnu 42,4 roku, průměrná délka nezaměstnanosti byla 511 dnů.

Podle generální ředitelky ÚP ČR Kateřiny Sadílkové rozhoduje o tom, kterého zaměstnavatele si uchazeč nakonec zvolí, více aspektů - například výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo jeho ochota slevit z původních požadavků. „Na druhou stranu je třeba říci, že řada zaměstnavatelů už flexibilně zareagovala na nedostatek pracovních sil a přikročila k úpravě svých požadavků tak, aby odpovídaly současnému trhu práce,“ uvedla Sadílková.

Zhruba 23 procent uchazečů je bez práce déle než 12 měsíců. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných ale klesá. Za uplynulý rok se snížil o 6,8 procentního bodu. Ve srovnání s rokem 2017 je pak o 14 procentních bodů nižší.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 8. listopadu 2019 13:15 )

No tak to abych se zapojil zpět do pracovního procesu 😂🤣😂

AntonioUseruti ( 8. listopadu 2019 12:36 )

Bodéť bi tady bilo zle,gdyš takovej ajťák,Ro(so)mák Godla,kerej má tejť tý mylyjóny,že prej bi každá dalšý pjetka na tý jeho ekzekuce docela bodla.

zdenek43 ( 8. listopadu 2019 12:33 )

dalsi Počet invalidních důchodců v ČR
Dle údajů Českého statistického úřadu bylo České republice registrováno 425. 788 lidí pobírajících invalidní důchod, což je mírně přes 4 % naší populace.
Počet invalidních důchodců ve střední Evropě !!
/// Země- Počet invalidních důchodců - Počet obyvatel - Počet invalidních důchodců srovnaný na celkový počet obyvatel v %.///
Slovensko- 235 706 - 5 441 899- 4,33 %,,,,,
Česká republika- 425 788 - 10 578 820- 4,02 %,,,,,
Polsko- 906 000 - 38 150 515- 2,37 %,,,,,
Německo- 1 810 000 - 82 500 000- 2,19 %,,,,,
Rakousko- 165 341 - 8 754 413- 1,89 %,,,,
Otázkou tedy zůstává, proč se země bývalého Československa potýkají s poměrně vysokým počtem invalidních důchodců. Možná za to může fakt, že invalidní důchod byl "oblíben" již za minulého režimu a mnoho Čechů si na něj prostě "zvyklo".

noooo dalsi 2 % mate v jine kolonce !!!!

agfor ( 8. listopadu 2019 12:26 )

Proč se to nenapíše nikdo rovnou - firmy hledají otroky, kteří budou dřít na 3 směny za minimální mzdu. Ráj vám končí, soudruzi podnikatelé. Otroci došli, teď musíte zaplatit.

zdenek43 ( 8. listopadu 2019 12:25 )

e to zase jenom oblbovak . . . hra s cisly - aby TO DOBRE VYPADALO , ZE se VLADA SOUDRUHU STARA ......... jenomze vse je jinak . . . . .

bylo bez práce......... NOOOOOOOOO on je problem , ze se zmenilo P R E P O C I T A V A N I - zase jen a jen CESKE a hned na tom politico ODSTOLU vydelali?? 2-3% . . . . . joooooooo - "" Statistika věda je, má však cenné údaje "" - - - ak snížit nezaměstnanost ve třech krocích a přitom nikoho nezaměstnat - Problém odlišných čísel spočívá v rozdílné metodice sběru dat. Zatímco ministerstvo vychází z údajů úřadu práce a počtu lidí, kteří jsou tam jako nezaměstnaní registrováni, statistický úřad vykazuje takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti. K ní dospěl z výběrového šetření pracovních sil, které odráží množství nezaměstnaných ve společnosti z reprezentativního vzorku populace.

++ "" A když se p o z m ě n í metodika? " Přesně takovou změnu provedl úřad práce .

Dříve výsledné číslo ukazovalo poměr mezi uchazeči o práci a zaměstnanými, v nové úpravě vyjadřuje podíl nezaměstnaných věku 15 až 64 ze všech obyvatel stejného věku. Není velkým překvapením, že po změně míra nezaměstnanosti klesla, protože studenti a důchodci v této věkové hranici navýšili podíl zaměstnaných. Když třeba navýšíte počet přijatých vysokoškoláků, snižujete tím nezaměstnanost nadvakrát. Zaprvé studenti nejsou registrovaní jako nepracující. A zadruhé získané vzdělání snižuje pravděpodobnost, že by o práci nezavadili. Nikdo neříká, že se nedá pracovat ve vězení, nebo dokonce že by stát zavíral lidi primárně kvůli snížení míry nezaměstnanosti. V každém případě se ale vězni do statistik nepracujících nepočítají. Jen pro letošní rok se odhaduje počet vězňů na 23 tisíc a to není málo. Hlavně když každý procentní bod ubraný z nezaměstnanosti má pro vládu cenu zlata. joooooo takto se TAKY kouzliiiiiiii ??!!??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud