Francouzka není pro úřady dost francouzská. O mladou vědkyni Kanada nestojí

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2019
07:00

Kanadská provincie Quebec, ve které se mluví převážně francouzsky, odepřela postavení imigrantky pod záminkou údajně nedostatečné znalosti francouzštiny rodilé Francouzce. Jednu z pěti kapitol své diplomové práce totiž sepsala v angličtině, uvedla britská stanice BBC na svém webu.

Emilie Duboisová se přistěhovala z Francie do Kanady v roce 2012. Dokončila zde svá studia biologie doktorátem na univerzitě, na které se vyučuje ve francouzštině. Když jí doručili dopis s úředním verdiktem, že její francouzština není dost dobrá, „ustrnula mezi smíchem a nepochopením“.

„Pokud se někdo narodil ve Francii, vystudoval frankofonní univerzitu a vše dělá ve francouzštině, ale přesto ho odmítnou, tak je to nějaký nesmysl,“ postěžovala si BBC jednatřicetiletá Duboisová.

Letos sice úspěšně složila jazykovou zkoušku, ale přesto obdržela zamítavý dopis s poznámkou, že své vzdělání neukončila plně ve francouzštině.

Ve skutečnosti jen jedna z pěti kapitol její diplomové práce o buněčné a molekulární biologii byla napsána anglicky, kvůli záměru zveřejnit ji ve vědeckém časopise.

„Vědci takto spolu komunikují, sdílejí znalosti, a to převážně v anglicky psaných publikacích,“ vysvětlila Duboisová.

Od obdržení dopisu má pocit, „jako by se mi svět zřítil na hlavu“. Plánovala totiž se v Quebeku usadit, protože se už necítí spjata s Francií. Doufá proto, že ještě verdikt úřadů zvrátí, a to i díky tomu, že se za ni postavila poslankyně provinčního sněmu.

A člen místní vlády, který má na starosti přistěhovalectví, v prohlášení vydaném o čtvrtečním večeru uvedl, že se mu rozhodnutí zdá nesmyslné a že požádal imigrační úředníky, aby se na případ znovu podívali.

Quebec má zvláštní ujednání o imigraci s kanadskou vládou, které mu zajišťuje značné pravomoci při výběru přistěhovalců. Potenciální imigrant musí obdržet potvrzení, že prošel tímto výběrem v provincii, než může požádat federální úřady o povolení k trvalému pobytu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 8. listopadu 2019 12:44 )

Přesně. Na dnešní Francouzku jste moc bílá, další 😂🤣😂

kralovna-vsech-mori ( 8. listopadu 2019 10:50 )

Berou jen cigány.

Templ ( 8. listopadu 2019 07:47 )

Úřednický idiot se najde všude. Jak děda říká úředník není povolání ale diagnóza 🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud