Home Credit couvá: Partnerství s Univerzitou Karlovou nebude

Home Credit odstoupí od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou.
Aktualizováno -
10. 10. 2019
15:20
Autor: ČTK - 
10. 10. 2019
14:16

Úvěrová společnost Home Credit odstupuje od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Firma nechce být nadále vtahována do iracionálních debat o smyslu spolupráce, sdělil ve čtvrtek ČTK mluvčí firmy Milan Tománek. Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry, se ve smlouvě o spolupráci z počátku října zavázal univerzitě ročně po tři roky poskytovat půl milionu korun. Smlouva ale vyvolala vlnu kritiky, studenti proti smlouvě sepsali petici a byla vyhlášena sbírka. Mluvčí univerzity Václav Hájek slíbil ČTK vyjádření později během dne.

„Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena,“ napsal ČTK mluvčí Home Creditu.

Stovky studentů a pracovníků univerzity vyzvaly ve čtvrtek rektorát, aby od smlouvy odstoupil. Kritizovali zejména to, že se firma Home Credit „neodpovědným úvěrováním podílela na obchodu s chudobou a významnou měrou přispěla k dnešnímu množství vedených exekucí“.

Studenti různých fakult také požadovali, aby akademický senát do budoucna stanovil jasná etická kritéria, s kým a za jakých podmínek UK může do budoucna navazovat komerční spolupráci, aby tím nebylo poškozováno její dobré jméno. UK už ve středu uvedla, že smlouva žádným způsobem neporušuje zásady akademických svobod.

Ve středu smlouvu kritizovala i filozofická fakulta či profesor Jiří Přibáň z univerzity v Cardiffu, univerzita tím podle něj ztratila morální kredit. Přibáň se proto vzdal členství v Čestné radě absolventů. Rektor Tomáš Zima mu v osobním dopise napsal, že jeho kroku lituje.

Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Home Credit se ve smlouvě zavázal, že od akademického roku 2019/2020 bude univerzitě každý rok poskytovat půl milionu korun po dobu tří let. Podporovány měly být zejména Matematicko-fyzikální fakulta UK a Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.

Zastupitel Prahy 5 Adam Rut (Piráti) vyhlásil na facebooku pro univerzitu veřejnou sbírku. Chce tak shromáždit 1,5 milionu korun, které firma slíbila univerzitě během tří let poskytnout. Do středečích 14:00 se na účtu Milion a půl pro Karlovku shromáždilo přes 80 000 korun.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 10. října 2019 19:54 )

Nastesti ma nekdo jeste rozum...

anonym01 ( 10. října 2019 19:40 )

TĚŽKO! http­s://ww­w.id­nes.cz­/eko­nomi­ka/test-a-spotrebitel/home-credit-prohral-u-ustavniho-soudu­.A1611­12_228­5552_t­est_n­io KOLIK TECH CHUDAKU JE V EXEKUCI? A CO SE DEJE? NIC! PREZIDENT LETI Z PEKINGU SOUKROMYM LETADLEM BANKERE KTERY TU KROUHA LIDI !

8vox8 ( 10. října 2019 16:35 )

Ty tady lžeš a podsouváš jen to co se ti hodí!!! Běž se vycpat...

anonym01 ( 10. října 2019 15:15 )

SPÍŠ U. K. VYCOUVALA. BANKERUM JE TO JEDNO KOHO OBEROU.

anonym01 ( 10. října 2019 14:34 )

TO POTOM SE NEDIVIM, ZE SE PANI BENESOVA /MIN. SPRAVEDLNOSTI/ OBOUVA DO SOUDCU A STATNICH ZASTUPCU . LEZI JI V ZALUDKU TAKY USTAVNI SOUD, ZE? A VIME PROČ! JUSTICNI MAFIE JE PROTI OBCANUM A NEHAJI PRAVO , SPRAVEDLNOST PRO VSECHNY. JAKSI TO VAZNE U MIN. BENESOVE. TE NEVERIM ANI POZDRAV !

Zobrazit celou diskusi
Další videa