Zažil zrůdnosti nacistů. Pohřbili Čecha (†99), kterého z koleje odvlekli do koncentráku

Aktualizováno -
23. 8. 2019
14:10
Autor: ČTK - 
23. 8. 2019
08:20

Osm desítek lidí se dnes přišlo do Nové obřadní síně na Olšanských hřbitovech rozloučit s Vojmírem Srdečným, posledním přeživším z koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Srdečný zemřel v pondělí 19. srpna v 99 letech. Smuteční hosté se připomněli nejen jeho minulost, ale i profesi učitele, doktora či podporu tělesně postiženým.

Srdečný se narodil 6. října 1919 v Albrechticích nad Orlicí ve východních Čechách. V roce 1939 se přihlásil do Ústavu pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy, kam byl přijat. V Praze bydlel na Švehlově koleji a po pěti týdnech studia 17. listopadu 1939 vpadli na jeho kolej Němci.

Srdečný byl spolu s dalšími stovkami studentů deportován do koncentračního tábora Sachsenhausen - Oranienburg. Po jednom roce, jednom měsíci a jednom dni se Srdečný dostal z tábora spolu s dalšími dvěma sty studentů.

Pohřeb Vojmíra Srdečného: Poslední přeživší z koncentračního tábora Sachsenhausen zemřel ve věku 99 letPohřeb Vojmíra Srdečného: Poslední přeživší z koncentračního tábora Sachsenhausen zemřel ve věku 99 let | Foto Blesk - Michal Protivanský

Po propuštění a návratu do Albrechtic v prosinci 1940 pracoval jako praktikant v pojišťovně a po dvou letech byl nuceně nasazen ve fabrice Guss-und Metallgesellschaft v Holicích. V historické skupině 17. listopad 1939 se podílel na poválečné evidenci deportovaných studentů.

Život zasvětil péči o postižené

Srdečný se celý život zabýval prací s tělesně postiženými. V roce 1947 nastoupil do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech, kde mimo jiné založil Kladrubské hry pro tělesně postižené. V roce 1949 musel z Kladrub odejít, uplatnění našel záhy jako rehabilitační pracovník ve státních lázních Velké Losiny, kde se věnoval léčbě pacientů s následky po dětské obrně.

Roku 1959 se do Kladrub vrátil. Srdečný byl také předsedou svazu tělesně postižených sportovců a přes 30 let působil na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Za celoživotní pedagogickou činnost a rozvoj sportu pro handicapované získal Srdečný letos v květnu od královéhradecké radnice Cenu Dr. Františka Ulricha.

Srdečný byl mimo jiné předsedou historické skupiny 17. listopad 1939 v Českém svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) a v dubnu roku 2010 se stal členem Mezinárodního výboru Sachsenhausen.

Srdečný se každoročně 17. listopadu účastnil pietního aktu u Hlávkovy koleje, kde si lidé připomínají uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studena Jana Opletala a dalších umučených a popravených studentů. Loni se Srdečný setkání neúčastnil ze zdravotních důvodů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 23. srpna 2019 11:10 )

POLITICKY PUČ PROTI DEMOKRACII

anonym01 ( 23. srpna 2019 11:04 )

KDEPAK, NAOPAK. NA ROZDIL OD TEBE ZNAM DĚJINY VELMI DOBRE. PREZIDENT TAKY. SNAZI SE O POLITICKY PUČ!

doktormediciny ( 23. srpna 2019 10:50 )

Anonym01 Kolik jste toho vypil...Kdyz zde byli fasisti, panu presidentovi bylo tak do peti roku. Clanek je vzpominka na zesnuleho.Temi vetami to znevazujete

anonym01 ( 23. srpna 2019 10:22 )

JJ. VZPOURA INTELIGENCE OKOLO BABISE, ZEMANANA A KSČ, SLOZILI FASISTUM A KSČ/M/

anonym01 ( 23. srpna 2019 10:19 )

CAU DEBILE, CHYBEL SI MI !

Zobrazit celou diskusi
Další videa