Český konzulát odmítl vydat pas nemocnému dítěti. Pomohla až ombudsmanka

Autor: ČTK, tsv - 
16. 8. 2019
11:17

Ombudsmanka Anna Šabatová pomohla Češce žijící v zahraničí, jejíž dítě potřebovalo lékařský zákrok a konzulát mu odmítal vydat cestovní průkaz. Dokument byl zapotřebí, aby dítě s matkou mohlo urychleně odcestovat do Česka. Po intervenci ombudsmanky a ministerstva zahraničí se podařilo postoj konzulátu zvrátit a dítě mohlo v Česku dostat potřebnou zdravotní péči, informovala dnes Kancelář veřejného ochránce práv na svém webu.

Ženě, která žije v zahraničí se svou rodinou, se na začátku letošního roku narodilo dítě. Syn měl vrozenou vadu nohy, kterou bylo nutné operovat co nejdříve po narození, jelikož by se s dalším růstem zhoršovala. Češka proto chtěla s chlapcem urychleně vycestovat z africké země zpět do ČR, kde by dostal potřebnou péči.

Zastupitelský úřad jí však odmítl vydat náhradní cestovní průkaz, bez něhož s dítětem nemohla odjet. Náhradní cestovní průkaz lze v odůvodněných případech vydat českým občanům nacházejícím se v zahraničí za účelem jednorázové cesty do České republiky. Žena proto o něj podala žádost, ale konzul dané země ji zamítl s tím, že se cestovní průkaz v případech, jako je ten její, nevydává,“ uvedla v tiskové zprávě ombudsmanka Anna Šabatová.

 

Matka proto podala stížnost u ministerstva zahraničních věcí. Generální inspekce a interní audit ministerstva shledal stížnost důvodnou. Žena se tedy znovu obrátila na zastupitelský úřad v zemi, kde pobývala. Pracovníci úřadu jí však průkaz opět odmítli vydat. Proto kontaktovala ombudsmanku, která se spojila s ministerstvem zahraničních věcí.

Ministerstvo se ztotožnilo s mým názorem, že postup pracovníků konzulátu byl chybný. Následně konzulát instruovalo, aby cestovní průkaz pro syna stěžovatelky bezodkladně vydal. K tomu došlo v červenci a dítě i s matkou pak mohlo konečně vycestovat do České republiky a podrobit se potřebné lékařské péči. Případ jsem tak mohla uzavřít, uvedla Šabatová.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

aeraluna ( 16. srpna 2019 15:13 )

Takže dáma žije trvale v zahraničí, daně a veškeré poplatky jdou zajisté jinam než do ČR, ale na výhody naší zdravotní péče si vzpomene promptně. To je prostě neskutečná drzost, prostě chucpe nejtěžšího kalibru. A na důchod se děvenka samozřejmě zase bude cpát do české kotlinky, protože je tu "teploučko". Takových by se našlo dvanáct do tuctu - p. Šabatová by se spíš měla v podobných případech vychcánků zasadit, aby přišli o české občanství.

inabtal ( 16. srpna 2019 14:44 )

SpFli︆ng︆︆.com - Dоspělý prоjekt prо mužе nаjít dívku!

karlos107 ( 16. srpna 2019 14:24 )

Ta s.v.i.n.ě Šabatová nadělala víc problémů jak užitku, kunnnddaa stará !!! Tady čekáme i rok na operaci a nějaký harant ***.ný v africe má přednost ?? Kuwa kde jsme ??

pajato73 ( 16. srpna 2019 12:42 )

zase nejaka kra*va co se nechala oplodnit cernou hu*bou... uzivat si slunicka a domacnosti, ale kdyz prijde do tuheho, to jsou Cechy dobry, co?

oxygene.p ( 16. srpna 2019 12:10 )

Zije nekde v Africe , porodi v Africe , ale na lekarskou peci ji je civilizovana Ceska republika dobra. Vychcana jak dira do snehu a jeste ma tu drzost si stezovat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa