Divoké koně doplní na Náchodsku dva pratuři. Mají pomoci ptačímu parku

Autor: ČTK, tsv - 
29. července 2019
12:40

Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku budou od podzimu spásat také dva pratuři. Od působení dvou jalovic si ochranáři slibují vytváření vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky. ČTK to v pondělí sdělili zástupci České společnosti ornitologické (ČSO). Od loňského ledna Josefovské louky spásá stádo divokých koní.

„Koně se na Josefovských loukách osvědčili. Letos tu díky nim poprvé vyvedli mláďata například kriticky ohrožení vodouši rudonozí. Nyní bychom chtěli přivézt další velké kopytníky, kteří na naše území historicky patří, a to jsou pratuři, uvedl správce ptačího parku Břeněk Michálek.

Pratury, stejně jako loni divoké koně, přiveze z rezervace u Milovic organizace Česká krajina. „Úkolem dvou jalovic bude okusem potlačovat dřeviny, které jsou v některých částech parku nežádoucí, například rozrůstající se vrby a hlohy. Pratuři jsou navíc schopni vypást rychle se rozšiřující kopřivy, což divocí koně zaměření na trávy nesvedou,“ uvedl Michálek.

Ochranáři si od rozšíření počtu neobvyklých zvířat slibují také větší zájem o přírodovědecky cennou lokalitu. „Pratuři budou dalším lákadlem pro návštěvníky a školní exkurze, kterých každým rokem přibývá. Letos ptačí park navštívilo 700 žáků a studentů, což je o 200 více než za celý loňský rok,“ dodal Michálek.

ČSO v ptačím parku Josefovské louky pro návštěvníky letos otevřela novou trasu v takzvané Josefovské džungli. Jde o asi kilometr dlouhé území divočiny. Díky otevření džungle mohou návštěvníci nově obejít park okružní trasou bez vracení se stejnou cestou. Okružní stezka v ptačím parku vede kolem celého parku až k soutoku Staré Metuje s Novou Metují, kde v ohradě žijí divocí koně. Rozšíření stezky přes džungli vytvořili dobrovolníci motorovými pilami a křovinořezy.

Ptačí park Josefovské louky o rozloze asi 80 hektarů vzniká od roku 2006. Jeho hlavním cílem je umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území veřejnosti. Jeho páteří je 100 let starý závlahový systém, který ČSO opravila a který nyní umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud