Čeští vojáci nouzově přistáli s bitevním vrtulníkem Mi-24. Utrpěli lehká zranění i šok

Aktualizováno -
19. 6. 2019
21:14
Autor: ČTK - 
19. 6. 2019
18:23

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku ve středu nuceně přistál bitevní vrtulník Mi-24. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo nebyl vážně zraněn, sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Událost se nyní vyšetřuje a provoz vrtulníků Mi-24 byl dočasně pozastaven.

Provoz bitevních vrtulníků byl přerušen také loni po listopadové nehodě, kdy stroj Mi-24 havaroval při vzletu na základně v Náměšti nad Oslavou. Nelétaly poté do ledna, kdy byl jejich provoz částečně obnoven.

Mluvčí Dvořáková sdělila, že zranění vojáků byla lehká a po vyšetření byla většina z nich propuštěna z nemocnice domů. „Škody na vrtulníku jsou, ale až výsledky vyšetřování je určí,“ dodala a potvrdila: „Na palubě bylo pět vojáků. Všichni jsou již po vyšetření v nemocnici doma. Nikdo nebyl hospitalizován. Zranění byla lehká - od zlomeniny po šok.“

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Letectvo dostalo několik strojů Mi-24/35 v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000, starší verze používala i předtím. Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu stamilionů až miliard korun.

Další nehody vojenských vrtulníků v Česku

V polovině května přistál preventivně u obce Pěnčín na Prostějovsku vrtulník německé armády CH-53 GS, který se účastnil mezinárodního cvičení Dark Blade 2019. Po takzvaném bezpečnostním přistání vrtulník zkontroloval německý technický personál, který nezjistil žádné závady, které by stroji bránily v letu. Následně tak mohl přeletět zpět na základnu u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Nikomu se nic nestalo.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků bylo tehdy zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit. V únoru 2001 se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky.

V říjnu stejného roku pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.

V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v ČR účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

PPP150W ( 20. června 2019 09:00 )

Nejsem žádný propagátor americké techniky a už vůbec ne vojenské a úmysl nakoupit americké vrtulníky za nekřesťanské peníze považuji za nestydaté plýtvání penězi daňových poplatníků. Nicméně MI24 jsou morálně staré minimálně 47 let. Jejich přímá historie sahá dokonce až do poloviny šedesátých let. Takže si myslím, že hovořit o amerických vrtulnících jako o zastaralých vracích v porovnání s téměř padesátiletými MI24, je trochu přehnané.

Jan Brandis ( 20. června 2019 08:11 )

Jedna z mála věcí co máme, a co k něčemu je. Ještě pár let by sloužit mohli 👍

agfor ( 20. června 2019 01:39 )

Píše se o tom, proto že vrtulník byl z Ruska a naše armáda chce za každou cenu vraky z USA. Myslíte si, že americké zastaralé létající rakve budou lepší ?

juvpetr ( 19. června 2019 20:14 )

--Najítt nahe zeeny ve vaší oblasti na toto : wedo.love/nahe

Zobrazit celou diskusi
Další videa