O hudbě, kokainu i elitě národa v Bohnicích: Mezi Ploty přiblížil šéf festivalu

Autor: mav - 
23. 5. 2019
06:15

V areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice už pravidelně probíhá v květnu víkendový festival Mezi Ploty, jehož hlavním cílem je bourání hranic mezi psychicky nemocnými a zdravými. Letos to bude již osmadvacátý ročník a jak říká zakladatel a ředitel této akce Robert Kozler, je na ní úplně jiná atmosféra než na jiných festivalech.

Co se týká odtabuizování témat spojených s psychickými nemocemi, je na tom naše společnost podle Kozlera o poznání lépe, než tomu bylo v době, kdy s festivalem začínal.

Na druhou stranu jeden z hlavních problémů vidí na české politické scéně. Ti, kteří by měli společnost harmonizovat, dělají podle něj pravý opak. „Když vidím vládnoucí činitele, vidím těch duševních poruch vůbec nejvíce,“ přidává s lehkou nadsázkou.

Video „Cítil jsem, že je v Bohnicích skoro až elita národa.“ Vzpomíná na začátky festivalu Mezi Ploty jeho ředitel. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Na počátky festivalu Mezi Ploty vzpomíná Kozler také s humorem: „Udělali jsme jeden ročník, druhej, třetí, čtvrtej a při pátým začali konečně chodit lidi.“ Mezi Ploty, jak je známe dnes, se vyvinuly z výstavy Nová situace, kde Kozler sezval jak významné umělce, tak výtvarníky z řad duševně nemocných. „Cítil jsem, že je v Bohnicích spousta zajímavých spisovatelů a umělců. A že je tam vlastně, skoro bych řekl, elita národa,“ popisuje.

Nyní o festivalu mluví jeho šéf jako o akci, na které je kromě vystoupení 160 kapel a divadel také řada odborníků, kteří umožňují návštěvníkům například určitou orientaci v tom, jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem. Velkou pozornost je dnes podle Kozlera potřeba věnovat tématu drog: „Kokain je dneska docela běžná věc. A je docela dobrý si zjistit, než do sebe něco naperu, jestli to třeba neudělá něco s mým mozkem a jestli ty změny nejsou nevratný, což jsou.“

A co na festival říkají samotní pacienti psychiatrické nemocnice? Ti si na akci mnohdy stěžují. „Je důležitý si uvědomit, že pokud máte fakt těžký deprese, tak zrovna nějaký sluníčko moc nevítáte,“ vysvětluje ředitel Plotů a dodává, že mnohdy pak dorazí později jako návštěvníci a akci si pochvalují. Pak totiž teprve mohou pochopit její smysl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

muscula ( 23. května 2019 07:01 )

oplotil bych Brno

peyotl ( 23. května 2019 06:59 )

spoustu učinkujících by si tam mohli hned nechat na léčení

Taurus70 ( 23. května 2019 06:36 )

Oplotil bych a izoloval celou Prahu to by byl teprve festival😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa