Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Dan je první sexuální asistent v Česku. K práci ho inspirovalo jeho manželství

Autor: Andrea Ulagová - 
8. května 2019
05:01

V Česku přibylo speciálně vyškolených sexuálních asistentek pro handicapované, nově mohou službu poskytovat i dva muži. Jedním z nich je i Daniel. Ten se svěřil Blesk Zprávám, že k práci sexuálního asistenta ho přivedla životní zkušenost v podobě manželství se ženou s těžším zdravotním postižením. Daniel poskytuje masáže, tantrické techniky a podle něj nemá problém řešit intimní otázky s kýmkoliv. Zároveň přiblížil, proč je zatím tak málo mužů - asistentů.

Daniel byl vyškolen na sexuálního asistenta nedávno a v době poskytnutí tohoto rozhovoru ještě neměl žádnou klientku či klienta.

„Ohledně možnosti poskytování služeb mužům jsem byl také už dotazován. Vzhledem k vyjasněné a zpracované vlastní sexualitě pro mě není problém řešit intimní otázky s kýmkoliv a jakkoliv orientovaným,“ vysvětlil Blesk Zprávám Daniel a dodal: „Samozřejmě mám nastavené nějaké osobní limity a z principu nemohu poskytovat sexuální styk.“

Daniel má dle svých slov zkušenosti z oblasti práce s tělem, umí poskytnout sportovní i další masáže, případně využít specifické tantrické techniky nebo práci s energiemi.

„Pokud máte muže, který je běžně fungující chlap, ale je na vozíku, navíc díky tomu má i sociální fobii a nějaký sexuální problém, nemůže jen tak vyrazit na pivo a popovídat si o tom s kamarádem. Zároveň se nebude svěřovat sexuální asistentce, protože se bude třeba stydět. V tu chvíli spíš zkontaktuje muže a já mu mohu později doporučit kolegyni asistentku, když si ujasní vše kolem své sexuality,“ přibližuje Daniel výhody asistenta-muže.

Daniel: K sexu potřebuji vztah

Daniel pracoval řadu let ve zdravotnictví a technických oborech. Pak se rozhodl zřídit si privátní welness, ale jak říká, v době finanční krize zřejmě nebyla vhodná doba na podobné podnikání a vrátil se do oblasti technologií.

K rozhodnutí stát se sexuálním asistentem ho vedly zkušenosti z manželství s partnerkou s těžším zdravotním postižením. Díky ní se setkal s mnoha zdravotně handicapovanými lidmi. „Dále mě k práci asistenta vedla určitá forma mého charakteru. Už v minulosti jsem vzbuzoval v lidech důvěru a svěřovali se mi s poměrně intimními záležitosti. Důvod je pravděpodobně ten, že lidi nesoudím a příjímám je bez předsudků, ať už si řeší cokoliv,“ říká Daniel.

Daniel neposkytuje sexuální styk, ani jiné formy nekoitálního styku. Jeho práce stojí zejména na konzultacích. „Abych mohl mít sex, potřebuji se ženou vztah. Asi jsem zvláštní, ale to jsem já,“ svěřil se Daniel.

Proč je těžké najít muže-asistenta? Je to kontroverzní

Najít vhodné kandidáty na sexuální asistenty je podle Daniela složité. „Obecně je pečující role přiznávaná spíše ženám a navíc je běžné považovat muže v oblasti sexuality za potencionální agresory.Určité typy předsudků a možná i osobních obav pak činí tuto oblast práce poměrně neatraktivní, obzvlášť nyní, kdy je toto téma stále poněkud společensky kontroverzní,“ myslí si Daniel.

Přijetí do kurzu na asistenty není automatické. Předchází mu vyplnění dotazníku, popis osobní motivace a pohovor s psychoterapeutem. „Nemám přesný přehled o nějakých kritériích a vlastnostech, nicméně myslím, že tato činnost není úplně pro každého,“ dodává sexuální asistent, který není prvním mužem, který se do kurzu přihlásil. Byl však zřejmě jedním z mála, který prošel přijímacím řízením a kurzem úspěšně.

Jak probíhá školení sexuálních asistentů?

Daniel popsal i jak probíhá školení asistentů a asistentek, kteří nejsou nijak rozděleni podle pohlaví. Všichni se učí, jak pracovat s lidmi s handicapem, jak s nimi o jejich sexualitě citlivě komunikovat.

„Musíme umět prezentovat aspekty společensky nepřiměřeného sexuálního chování, důsledky sexuálních aktivit, podporovat schopnost nastavovat si osobní hranicea vést k zodpovědnosti rodičovství,“ přibližuje Daniel školení s tím, že součástí je i prevence sexuálního násilí a zneužívání.

Zároveň se v kurzech asistenti dozví o typických obtížích, ovlivňujících prožívání sexuality v případě zdravotních diagnóz. Zároveň je potřeba je třeba získat představu, jak s fyzicky hendikepovanými manipulovat a znát zásady první pomoci.

Prezentovány jsou i konkrétní erotické pomůcky, protože pro řadu lidí s handicapem může být obtížné i jen odhadnout, zda a jak mohou nějaké pomůcky využít.

Asistenti nebo asistentky mohou edukovat nejen handicapované, ale i pečující rodinné příslušníky nebo zaměstnance pobytových zařízení, o potřebách lidí s handicapem a možných přínosech v případě řešení specifických otázek v oblasti sexuality. 

„Podstatou části je samozřejmě také seznámení s etickými a právními aspekty práce v sexuální asistenci,“ uzavírá Daniel, jehož nejbližší ví, že se rozhodl stát se sexuálním asistentem. Danielův profil na stránkách organizace Freya naleznete zde.

Počet sexuálních asistentů i asistentek se zvyšuje

V Česku přibylo speciálně vyškolených sexuálních asistentek i asistentů pro lidi s postižením či v seniorském věku. Službu může poskytovat 15 žen a nově také dva muži.

„Sexuální asistence se rozšiřuje do dalších regionů a bude dostupnější. Očekáváme, že se zájem o službu ještě zvýší. Dnešek vnímáme jako velký posun. Viděly jsme, že v ČR muži v sexuální asistenci chybí. Bylo velmi těžké je do kurzu sehnat,“ uvedla Lucie Šídlová, výkonná ředitelka společnosti Freya.

Prvních pět asistentek začalo pracovat na podzim 2015. Vyškolil je spolek Rozkoš bez rizika (R-R). Program od něj převzala organizace Freya, která vznikla v roce 2016 a zaměřuje se na téma sexuality postižených a seniorů. Nabízí vzdělávání a poradenství, snaží se o odbourávání předsudků a zažitých stereotypů.