Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Česko už nebude popelnice Evropy? EU souhlasí se stopkou pro dvojí kvalitu potravin

Autor: ČTK - 
1. března 2019
13:52

Velvyslanci zemí Evropské unie se v pátek dohodli na kompromisním návrhu změn pravidel ochrany spotřebitelů v EU. Rumunskému předsednictví to umožní už v březnu začít s Evropským parlamentem (EP) vyjednávat o konečné podobě příslušných legislativních změn. Mezi novinkami je i zařazení takzvané „dvojí kvality potravin“ mezi nekalé a tudíž nedovolené praktiky. Je to věc, o kterou Česká republika a další země ze střední a východní části unie dlouhodobě usilovaly.

Nově tak má být za nekalou obchodní praktiku pokládáno, pokud je v jednom členském státě nabízeno zboží jako identické se zbožím na trhu v jiné zemi, ačkoliv má výrazně jiné složení nebo charakteristiku, pokud to není oprávněné legitimními a objektivními faktory.

Mezi změnami je také harmonizace pravidel pro určování pokut. Země si pro významné a několik států EU zasahující prohřešky budou moci stanovit hranici nejméně na čtyřech procentech ročního obratu firmy v dané zemi, ale i vyšší.

Poškození zákazníci mají mít právo na finanční kompenzace či odstoupení od smlouvy, pokud se stanou obětí nespravedlivých obchodních praktik nebo třeba agresivního marketingu.

Nová pravidla mají kromě jiného přinést i větší průhlednost a jistoty pro spotřebitele při nakupování na internetu. Obchodníci jim budou muset poskytovat více informací.

kradlous ( 2. března 2019 07:52 )

To asi nebude moc pravda.To by si EU nadělala trus do vlastního hnízda.Kam by třeba poláci vozili závadné potraviny.Do Německa určitě ne.

panda82 ( 1. března 2019 16:57 )

Jo tak EU ouhlasí, tak děkujeme

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud