Analýza: Naděje Googlu pohasínají, v Evropě čelí největší porážce v historii

Autor: Michal Půr Info.cz - 
9. února 2019
16:30

Pro americkou společnost Google to byl velmi špatný týden. Během uplynulých dnů se objevily zprávy o tom, že cenzuruje výsledky vyhledávání v Rusku přesně tak, jak to po něm chce Moskva. Pro firmu, která podle šéfky českého Googlu „staví podnikání na hodnotách“, je to velmi špatný obrázek. Minimálně stejně špatný jako nedávné informace o vývoji vyhledávače, který by vyhověl nárokům čínských cenzorů. Možná ještě důležitější vývoj se ovšem odehrál během pátečního večera.

K jednacímu stolu v Bruselu kolem osmé hodiny večerní zasedli velvyslanci členských států EU, aby se pokusili rozhýbat jednání o unijní reformě autorského práva. Ta se momentálně nachází těsně za bodem zlomu, který představuje francouzsko-německá dohoda, jíž vlády obou zemí dosáhly minulý týden. Velvyslanci členských států měli v pátek večer tuto dohodu stvrdit, což se taky po překvapivě krátkém jednání podařilo.

Americké firmě Google či dalšímu monopolnímu hráči Facebooku hrozí, že budou muset platit vydavatelům, hudebníkům či filmařům za obsah, který používají. To se dosud neděje a u obou firem je to jeden z hlavních předpokladů ekonomického úspěchu posledních let.

Podstatné v tuto chvíli nejsou ani tak detaily dohody, které se během jednání nijak významně neměnily, ale pozadí celého boje, jež ukazuje, že americkým monopolním firmám nestačí k úspěšnému lobbingu ani desítky milionů dolarů. Německá média totiž odhadují, že investice do lobbingu proti reformě autorského práva se přiblížila už stovce milionů dolarů.

Američané v tuto chvíli kombinují masivní zásah, který jim dává třeba jejich platforma YouTube, s využíváním tlaku nejrůznějších technologických či průmyslových svazů. Stejná situace se odehrála i ve čtvrtek a v pátek a Česko nebylo výjimkou. Technologické firmy tentokrát vsadily vše na jednu kartu. Spoléhaly, že se jim podaří prosadit povinnou výjimku pro takzvaný data mining, tedy „těžbu“ dat. Tu provádí umělá inteligence a typickým příkladem je vyhledávač. Softwarový robot pročesává internet a kombinuje nejrůznější informace, které pak seřazuje do nějakého logického celku.

Celý článek si můžete přečít na Info.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ford ( 9. února 2019 18:02 )

EUbolševici by si měli uvědomit že G YT FB používají desítky milionů lidí v EU ne-li stovky a pokud to tady zavřou tak to určitě nepřidá nadšení pro bruselské papaláše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud